Адміністрація президента Білорусі натякає українським журналістам, що вони займаються не своєю справою

Правозахисний центр «Поступ» отримав відповідь на звернення українських журналістів та громадських активістів до президента Республіки Білорусь з вимогою припинення тиску на ЗМІ та незалежних журналістів Білорусі, які висвітлювали події, пов’язані з президентськими виборами 19 грудня 2010 року.

 

У листі, підписаному керівником головного управління із зверненнями громадян паном Буко, зазначається, що Білорусь визнає пріоритет міжнародних договорів в сфері прав людини, але разом з тим наголос робиться на тому, що оцінку викладених у зверненні фактів буде здійснено національними уповноваженими органами на основі діючого у республіці законодавства.  Фотокопію відповіді можна завантажити за цим посиланням

 

Представник Адміністрації президента нагадує представникам української журналістської спільноти про принцип невтручання у внутрішні справи держав, на якому, за його словами, побудована зовнішня політика Республіці Білорусь. Можна припуститися, що таким чином посадовець дає зрозуміти, що підписанти звернення займаються не своєю справою, піклуючись про дотримання прав своїх білоруських колег. Варто нагадати представнику Адміністрації президента про інший принцип, який Республіка Білорусь визнала, підписавши низку міжнародних документів – питання порушення прав людини не є виключно внутрішньою справою держав, а є предметом законної стурбованості всього світового співтовариства. 

 

Також у тексті відповіді зазначено, що учасникам адміністративного та карного процесів  надано право захищати себе та оскаржувати дії і рішення повноважних органів. Така відповідь виглядає доволі цинічною на фоні заяв білоруських правозахисників про те, що деяким обвинуваченим по справах про масові безпорядки, які знаходяться у слідчих ізоляторах протягом двох місяців не надавалася  можливість зустрітися з адвокатами.  А колишній кандидат на посаду президента республіки Олесь Міхалєвіч, звільнений під підписку про невиїзд, нещодавно зробив публічну заяву про застосування до нього та інших обвинувачених тортур під час проведення слідчих дій.

 

Правозахисний центр «Поступ» ще раз звертає увагу на незрозумілу позицію президента та уряду України, які своїм ігноруванням масових порушень прав людини у сусідній державі фактично заохочують білоруську владу до подальшого нехтування своїми зобов’язаннями в сфері прав людини. Представники українського громадянського суспільства, яки 5 лютого звернулися до президента України з вимогою офіційно засудити факти масових порушень в Білорусі до сьогодні не отримали офіційної відповіді від Адміністрації президента України.

 

Нагадаємо, що 19 грудня 2010 року у Мінську було затримано 27 журналістів, яки висвітлювали мирну акцію протесту. 14 журналістів були побиті міліцією під час розгону демонстрації, зафіксовано 6 випадків незаконного вилучення та псування правоохоронцями обладнання працівників ЗМІ. 17 журналістів відбули адміністративне покарання а ще шістьом висунуті кримінальні обвинувачення, які загрожують їм позбавленням волі на термін до 15 років. З грудня 2010 року по січень 2011 року по всій країні пройшли  обшуки з вилученням обладнання майже у всіх редакціях незалежних медіа та у квартирах незалежних журналістів.  Факти втручання білоруської влади у професійну діяльність журналістів викладені у аналітичному огляді Міжнародної спостережної місії Комітету міжнародного контролю за ситуацією з правами людини у Республіці Білорусь.

 

Прес-служба Правозахисногоцентру«Поступ»


Source URL: https://postup.lg.ua/node/363