Примус був, але винних немає?

У Луганську відбулося перше засідання за позовом до луганської міськради, обласної державної адміністрації, обласного та міського департаментів освіти щодо незаконного примушення дітей та студентів брати участь у масових заходах, організованих Партією регіонів.
 
Нагадаємо, що 3 вересня 2013 року у Луганську було проведено урочисту ходу та мітинг присвячений 70-річчу визволення Луганщини від німецько-фашистських загарбників, який фактично став заходом, покликаним показати «всенародну підтримку» Партії регіонів, яка офіційно заявила себе його організатором. Проте, функціонерами партії, які також є посадовими особами місцевих адміністрацій та органів самоврядування, був використаний адміністративний ресурс – для забезпечення масовості заходу для участі у ньому були примусово залучені понад 5 тисяч школярів та студентів Луганська та області. Батьком одного з учнів був поданий позов щодо порушення прав його та його сина на мирні зібрання та на недоторканність приватного та сімейного життя.
 
Під час першого засідання відповідачі оголосили свої заперечення до позову. Так Луганська міська рада не вважає себе належним відповідачем, посилаючись на те, що її рішення, яким міський Департамент освіти був зобов’язаний забезпечити явку студентів та учнів, буцімто, напряму не спричинило порушення прав позивача. Юрист міськради здійснила невдалу спробу заперечити правомірність позову, посилаючись, навіть, на невірно вказане у прохальній частині прізвище позивача. Причинно-наслідкового зв’язку між рішенням міськради про організацію святкування із залученням дітей та студентів та наказом міського Департаменту освіти щодо зобов’язання директорів шкіл забезпечити участь учнів у вказаному заході, представниця міськради не бачить.  Обласна державна адміністрація та обласний департамент освіти, представлені однією особою, взагалі заперечували, що 3 вересня на площі відбувалося мирне зібрання – ходу та стояння декількох тисяч студентів та школярів під прапорами Партії регіонів вони називають патріотично-виховним заходом, який, на їхнє переконання не може бути предметом захисту ст.. 39 Конституції України та ст.. 11 Європейської Конвенції з прав людини. За словами представника, обласна рада взагалі не може бути ініціатором мирного зібрання, тому що (!) не може подати позов про його заборону сама проти себе. Директор та завуч школи, де навчається син позивача, заявили, що планували участь дітей лише у єдиній виховній годині, не знали про політичний характер заходу і самі були здивовані кількістю прапорів та символіки Партії регіонів.
 
Представники обласної та міської організацій Партії регіонів до суду не з’явились.
 
Фактично, представники відповідачів та третьої сторони робили все, щоб довести що саме їхня установа не є головним винуватцем порушення прав дітей, студентів та їхніх батьків, і надали позивачу та його представникові низку важливих аргументів. Так було підтверджено, що луганські школярі дійсно були залучені до участі у мітингу зі святкування 70-річчя звільнення Луганщини, і що участь у цьому заході була для них обов’язковою. Було підтверджено, що батьки учнів не були поінформовані про політичний характер цього заходу. Не було заперечено те, що організаторами мітингу разом з державними та муніципальними установами стали обласна та міська організація Партії регіонів. Зі свідчень представників відповідачів було підтверджено, що під час мітингу на площі у великій кількості була присутня символіка та прапори Партії регіонів.  
 
На наступному засіданні суд вивчить речові докази, ще раз заслухає стороні, і, можливо, вже прийме рішення у справі. Слухання продовжиться 11 грудня о 14:00 у луганському Окружному адміністративному суді. Журналістів, бажаючих взяти участь у засіданні, просимо звертатися до представника позивача за телефоном: 050 055 67 73 (Олександра Дворецька).
 
Прес-служба Правозахисного центру «Поступ»


Source URL: http://postup.lg.ua/news/primus-buv-ale-vinnih-nemaie