історія

Луганська обласна громадська організація "Поступ" була зареєстрована у листопаді 2000 року, проте ініціативна група, учасники якої потім стали засновниками "Поступу" працювала вже з 1998 року, реалізуючи локальні ініціативи, спрямовані на допомогу дітям вразливих груп. 
 
У вересні 2001 року громадською організацією "Поступ" у Луганську було відкрито денний реабілітаційний центр для дітей груп ризику (бездоглядні, діти з малозабезпечених та кризових сімей). За чотири роки свого існування центр надав соціальні та правові послуги понад двом стам дітям, що опинилися у кризовому стані. 
 
Починаючи з літа 2003 і до початку російської збройної агресії у 2014 році громадська організація "Поступ" брала участь у проекті партнерської організації "М.Арт.ін-Клуб" (м. Макєєвка) "Літній Дім". Під час відпочинку у літніх таборах або у наметових містечках вихованці "М.Арт.ін-Клубу", "Поступу" (з 2009 р. клієнти правозахисних приймалень) та учні державних шкіл-інтернатів проходили психологічну та соціальну реабілітацію.
 
У 2004 - 2005 роках громадська організація "Поступ" виступала регіональним партнером дослідницьких проектов "Нехай кожен знайде свій шлях додому" (всеукраїнське дослідження стану людей без визначеного місьця проживання; благодійний фонд "Шлях додому", Одеса, Україна), "Теплий дім" (дослідження стану бездоглядних дітей у Донецькій та Луганській областях; громадська організація "МАРТІН-клуб", Макіївка, Донецької області, Україна), брала участь у реалізації всеукраїнського моніторингу дослідження дотримання права громадян на отримання офіційної інформації "Право на правду" (Харківська правозахисна група, громадська організація "Корені трави", Київ, Україна).
 
У 2007 році організацію було перереєстровано під назвою "Правозахисний центр "Поступ".
 
У 2006, 2007, 2009, 2010 та 2011 роках організація виступала в якості регіонального партнеру фестивалю "Дні документального кино про права людини", організовуючи покази фильмів фестивалю у Луганську та декількох містах Луганської області. Сумарна глядацька аудиторія склала понад чотири тисячі відвідувачів.
 
У 2008-2009 роках Правозахисний центр "Поступ" разом із іншими 12 громадськими організаціями брав участь у всеукраїнському проекті з підготовки альтернативного звіту до Комітету ООН з прав дитини (адміністратор проекту - громадська організація "Жіночий консорциум України").
 
З 2008 року організація бере активну участь у реалізації плану дій Всеукраїнської освітньої програми "Розуміємо права людини" (Українська Гельсінська Спілка з прав людини, громадська організація "М'АРТ"), надаючи експертну допомогу програмі та адмініструючи частину програмних заходів. В рамках програми "Розуміємо права людини" у 2010-2012 роках ПЦ "Поступ" координує роботу над створенням комунікаційної платформи для активістів правозахисного руху - сайту соціальної мережі "Human rights activists in action". У 2008-2014 роках організація адмініструвала інтернет-сайт Програми "Розуміємо права людини" та здійснювала інформаційний супровід Програми.
У 2013 році Правозахисний центр "Поступ" виступив співзасновником Освітнього Дому Прав Людини у Чернігові, який є частиною Міжнародної Мережі Будинків Прав Людини.
 
У 2009-2014 роках Правозахисний центр "Поступ" брав участь у проекті "Правозахисна дитяча мережа Донбасу", координуючи роботу трьох правозахисних приймалень для дітей вразливих груп у Луганській області (адміністратор проекту - громадська організація "МАРТІН-клуб", Макіївка, Україна; финансування - Європейська Комісія). Протягом п'яти років приймальні мережі надали допомогу понад 3500 клієнтам. Через дитячу правозахисну приймальню ПЦ "Поступ" пройшло понад 600 дітей та громадян, що діяли в інтересах дітей, приймальнею було надано понад 5000 послуг. 
Окрім правових дій, в рамках цього напрямку Правозахисним центром "Поступ" було здійснено низку консультацій з громадськостю та органіми влади, публічних акцій, інформаційно-просвітницьких заходів, спрямованих на системне покращення становища дітей-сиріт в регіоні.
 
У 2009 році організація виступала у якості національного координатора п'ятистороннього транскордонного освітнього проекту "Літня міжнародна молодіжна академія прав людини та демократичних ініціатив", в рамках якого 25 молодих активістів з України, Росії, Білорусі, Польщі та Німеччини пройшли спеціалізоване навчання з прав людини у польському місті Велюнь (адміністратор проекту - Гельсінський Фонд з Прав Людини, Варшава, Польща).
 
У 2010 році Правозахисний центр "Поступ" координував тристоронній проект "Дії в інтересах дітей груп ризику: досвід Польщі, Німеччини та України" в рамках якого експертами громадських організацій та поліцейських відомств України, Польщі та Німеччини розробили та представили українському уряду рекомендації щодо покращення ситуації з дотриманням прав дітей груп ризику в Україні. Аналітична інформація, підготовлена експертами проекту увійшла до альтернативної доповіді до Комітету ООН з прав дитини. На основі представленої інформації Комітетом було сформульовано рекомендації щодо подолання проблеми застосування тортур та жорстокого поводження з боку працівників правоохоронних органів до дітей груп ризику. Протягом 2010-2011 років організація комунікувала з урядом, вимагаючи впровадження рекомендованих змін.
 
У жовтні 2012 року Правозахисний центр "Поступ" виступив партнером освітнього проекту "Система опіки над дітьми, що знаходяться під загрозою деморалізації - польська модель". В рамках проекту 12 представників українських правозахисних та сервісних організацій, що надають допомогу дітям у кризовому стані, здійснили навчальний візит до Варшави з метою вивчення польської моделі надання допомоги дітям груп ризику. Проект адмуніструвався Гельсінським Фондом з Прав Людини (Варшава) за фінансової підтримки програми RITA.
 
У 2010 та 2011 роках організація у партнерстві з Міжнародною Організацією з Міграції активно працювала з навчальними закладами регіона, проводячі освітні заходи з виховання толерантності та недискримінаційного ставлення до представників меншин (1, 2, 3). Організація активно виступала проти нагнітання у регіоні ксенофобських настроїв і брала участь у консультаціях із місцевою владою щодо заходів з протидії расизму та ксенофобії.
 
У 2009-2011 роках організація брала активну участь у Кампанії проти встановлення цензури у засобах масової інформації та мистецтві в України. "Поступом" був створений та адмініструвався інформаційний ресурс Кампанії. У 2011 році в рамках Кампанії було проведено серію інформаційних та мобілізаційних акцій (12345, 6, 7), оприлюднено серію інтерв'ю з відомими письменниками, зроблено аналіз діючого законодавства в сфері регулювання суспільної моралі на предмет відповідності стандартам прав людини та нормам Конституції України, підготовлено проект контитуційного подання та проведено кампанію звернень до Президента, Омбудсмана та лідерів парламентських фракцій з вимогою направити на розгляд Конституційного Суду України подання про невідповідність Закону "Про захист суспільної моралі" нормам Конституції. Також в рамках кампанії були ініційовани колективні звернення про прискорення розгляду "законопроекту Андрія Шевченко", що передбачав скасування НЕК, звернення про внесення до парламенту урядового законопроекту, спрямованого на ліквідацію Комісії та звернення до президента, парламентарів та уряду з вимогою подати на експертизу до Венеціанської Комісії новий проект закону "Про захист суспільної моралі". У 2011 році організацією було видано та розповсюджено брошюру "Аргументи проти", у який зібрані експертні аналізи та коментарі щодо діючого закону "Про захист суспільної моралі та діяльності НЕК.
 
У 2010 та 2011 роках Правозахисний центр "Поступ" виступав організатором Нічного фестивалю соціальних юнацких фільмів "32ге травня". У 2010 році глядачами фестивалю стали близько 400 а у 2011 році понад 800 луганчан.
 
У 2011 році Правозахисний центр "Поступ" увійшов до Комітету міжнародного контролю за дотримання прав людини у Республіці Білорусь. Представники організації взяли активну участь у роботі Міжнародної спостережної місії. стали ініціаторами низки звернень до українського та білоруського урядів з вимогами зупинити репресії проти громадянського суспільства та незалежних ЗМІ Білорусі.
 
У 2011-2015 роках Правозахисний центр "Поступ" був членом Всеукраїнської асоціації громадських організацій "Українська гельсінська спілка з прав людини"У 2012-2014 роках керівник Правозахисного центру "Поступ" працював у складі правління УГСПЛ. 
 
З червня по серпень 2011 року Правозахисний центр "Поступ" здійснив Моніторинг прав дітей-інвалідів в Луганській області. В рамках проекту, який був підтриманий шведською неурядовою організацією Adobtioncentrum, Правозахисний центр "Поступ" у партнерстві з ММГО "МАРТ" (Чернігів) та ХОФ "Громадська альтернатва" (Харків) провів підготовку моніторингової групи, здійснив моніторинг інтернатів для дітей з інвалідністю та взяв участь у підготовці рекомендацій щодо покращення стану дотримання прав дітей з інвалідністю в Україні.
 
У 2011-2016 роках Правозахисний центр "Поступ" координував напрямок "Роль журналістики у підтримці та захисті прав людини", який був складовою частиною плану дій Всеукраїнської освітньої програми "Розуміємо права людини". В рамках проекту понад 60 українських журналістів, що представляли регіональні та всеукраїнські ЗМІ пройшли навчання з прав людини та ознайомилися зі стандартами європейської журналістики та досвідом ефективної взаємодії журналістів, громадських активістів та державних службовців у підтримці та захисті прав людини. Зі змістом навчального курсу можна ознайомитися на сайті освітньої програми "Розуміємо права людини" Також у рамках проекту організацією було підготовлено та видано посібник для громадсько активних журналістів "Роль журналістики у підтримці та захисті прав людини", до якого увійшли матеріали українських та закордонних експертів з питань прав людини, дотичні до журналістської діяльності.
 
Співпрацюючі з Проектом "Права дітей та жінок в Україні. Інформаційний компонент", Правозахисний центр "Поступ" у 2010 та 2011 роках  проводив у Луганську інформаційно-просвітницькі заходи щодо попередження насильства у сім'ї.
 
У 2011 та 2012 роках ПЦ "Поступ" виступав партнером всеукраїнської ініціативи "За мирний протест!". В рамках ініціативи у Луганську вже було проведено публічну акцію та розпочато збір підписів під колективним зверненням до українського уряду з вимогою внесення змін до законодавства в сфері свободи мирних зібрань. Активісти організації здійснюють постійний моніторинг стану дотримання свободи мирних зібрань у Луганській області.
 
Два роки поспіль - у 2010 та 2011 роках - активісти організації координували всеукраїнську інформаційно-просвітницьку кампанію "Жовта картка українській міліції", в рамках якої близько 10 тисяч студентів та школярів із 18 міст України отримали знання з повноважень співробітників міліції та прав людини та громадянина під час спілкування із правоохоронцями.
У продовження цієї кампанії, з вересня 2011 року Правозахисний центр "Поступ" у партнерстві з Всеукраїнською освітньою програмою "Розуміємо права людини" та Асоціацією УМДПЛ за фінансової підтримки NED реалізовували Кампанію із впровадження механізмів студенського контролю за діяльностю органів внутрішніх справ України. В рамках кампанії у 5 східних облястях України було проведено понад 100 інформаційно-просвітницьких заходів для молоді, сформовано моніторингові групи та силами студентів здійснено моніторинг дотримання прав людини працівниками ОВС. 
Також у 2012 році в рамках цієї кампанії, за фінансової підтримки посольства США в Україні було розроблено та виготовлено серію освітніх матеріалів для використання під час освітніх заходів з прав людини для молоді.
 
У 2012 року Правозахисний центр "Поступ" увійшов у Коаліцію громадських організацій "Права дитини в Україні". Серед завдань Коаліції – сприяти дотриманню прав дитини в Україні, відстежувати їх порушення та сприяти реалізації.
 
Під час подій Революції Гідности, використовуючі ресурс та базу Правозахисного центру "Поступ", у Луганську працювала активістська група "Громадський сектор Луганського Євромайдану", яка стала центром тяжіння позапартийного протесту на Луганщині, а пізніше відіграла одну з провідних ролей проукраїнського спротиву російській гибридній агресії у регіоні. 
 
Залишивши захоплений проросійськими бойовиками Луганськ у травні 2014 року, активісти Правозахисного центру "Поступ" та Кримського правозахисного центру "Дія" організували роботу волонтерської групи "Восток-SOS", яка надавала допомогу постраждалим від російської гібридної агресії. У травні 2015 року "Восток-SOS" став самостійною організацією - благодійним фондом, який за 4 роки збройного конфлікту прийняв близько 300 000 звернень від постраждалих, більшості з яких надав гуманітарну, правову, псхологічну або іншу допомогу.
 
З 2014 року Правозахисний центр "Поступ" працює у Северодонецьку, надаючі правову допомогу жертвам конфлікту та документуючі порушення прав людини, повязані зі збройним конфліктом на сході України. У грудні 2014 року ПЦ "Поступ" виступив співзасновником Коаліції "Справедливість заради миру на Донбасі" до якої увійшли громадські організації, що працюють для відновленні справедливості щодо постраждалих унаслідок військових дій  на сході України. 
 
Докладніше про виконані та поточні проекти організації можна дізнатися у розділі "проекти".
 
Фотозвіти про проекти, виконані організацією можна знайти у розділі "галерея"


Source URL: http://postup.lg.ua/istoriya-0