Де народжуються закони?

Не лише на Олімпі Української влади... а й інколи за допомогою "вулиці" - доведено Всеукраїнською ініціативою "За мирний протест!"

 

 

В останній день осені, ми розкривали можливості громадських ініціатив у сфері впливу на державну та місцеву владу у Луганську. В історії діяльності Всеукраїнської ініціативи "За мирний протест!" це далеко не перший захід. За рік діяльності ми провели понад 350 всеукраїнських та місцевих круглих столів, навчань, акцій, прес-конференцій, судів та інших заходів НА ЗАХИСТ ПРАВА НА МИРНІ ЗБОРИ В УКРАЇНІ як одного з основних прав людини. Тож, далі детальніше про наш вікенд у Луганську.

30 листопада в Мистецькому центрі громадські діячі Луганська та області зібрались обмінятись досвідом та послухати експертів на круглому столі «Проблеми свободи мирних зібрань у законодавчому полі України. Що з цим робити». На круглому столі була представлена не лише громадськість, а й представники міжнародних організацій, профспілкових рухів, журналісти та представники Управління МВС в Луганській області. Основними доповідачами виступили експерти Всеукраїнської ініціативи «За мирний протест!»- Володимир Чемерис, правозахисник, голова правління ВГО «Інститут Республіка»,Михайло Лебедь, заступник голови ВМГО «Фундація Регіональних Ініціатив», Михайло Каменєв, член Консультативної ради при Уповноваженому Верховної Ради України з прав людини, Олександра Дворецька, Кримський правозахисний центр «Дія». Модератором та безпосереднім організатором виступив Ярослав Мінкін, представник Всеукраїнської ініціативи «За мирний протест!» у Луганську, Правозахисний центр «Поступ».

Експерти розповіли учасникам історію заснування Всеукраїнської ініціативи «За мирний протест!», про її діяльність, розгортання подій навколо законопроектів № 2450 та №№10569, а також  обговорили з представниками громадських організацій та МВС основні проблеми проведення мирних зборів у Луганську та області. Експерти надали корисні поради та закликали учасників у разі потреби звертатись до Ініціативи за допомогою у проведенні мирних зборів, вирішенні спірних питань з владою, в тому числі і в судовому порядку.

У вступній промові Володимир Чемерис зазначив: «Передумовою створення Всеукраїнської ініціативи «За мирний протест!» став законопроект 2450, який був поданий ще урядом Тимошенко у 2009 році. У зв’язку із низкою обмежень прав громадян на мирні збори, у жовтні 2011 року представники 17 громадських організацій України вирішили об’єднатись навколо захисту цього права у Всеукраїнську ініціативу «За мирний протест!» та жартома назвали законопроект 2450 «Больше трех не собираться». Експерти Ініціативи – Михайло Лебедь, Михайло Каменєв та я –  увійшли до робочої групи профільного комітету ВРУ по доопрацюванню законопроекту 2450. На сьогодні законопроект практично переписаний заново. Більшість правок від громадськості завдяки діяльності Ініціативи були внесені. Проте ще залишається кілька принципових статей, які громадськість вимагає змінити. Зокрема це стосується строків повідомлення влади про проведення мирних зборів. Всеукраїнська ініціатива «За мирний протест!» своєю діяльністю довела, що громадськість може впливати на прийняття рішень державної влади, реалізовувати свої законодавчі ініціативи, навіть не маючи своїх представників у парламенті».

«Під час роботи у профільному комітеті над законопроектом 2450 ми виявили, що свободу мирних зібрань обмежує не лише цей законопроект, але й низка інших нормативно-правових актів. Зокрема, це закони про діяльність профспілок, релігійних організацій, кримінальний кодекс та ін.  – зазначив Михайло Каменєв. – Експертами Ініціативи «За мирний протест!» було прийняте рішення розробити окремий законопроект №10569, який би вносив зміни до діючих законів щодо права на свободу мирних зібрань, що гарантоване Конституцією України (ст. 39) та Європейською конвенцією про права людини. Даний законопроект повністю розроблений громадськістю та внесений на розгляд Верховної ради партнерами-депутатами. Чекаємо на затвердження законопроекту вже новим складом Верховної ради.

Михайло Лебедь: «Окрім законодавчої діяльності, Ініціатива «За мирний протест!» довела, що може впливати на діяльність ВРУ ще й через міжнародні організації. Вперше в Україні, у серпні 2012 року, громадські експерти Ініціативи «За мирний протест!» домоглися, щоб законопроект 2450 був поданий на експертизу до Венеціанської комісії. До цього моменту, подібна практика застосовувалась лише Президентом або представниками ВРУ. Також, на разі ми займаємось створенням міжнародної коаліції громадських організацій ЄС та СНГ щодо спільного захисту права на свободу мирних зібрань. Певної реформації зазнала й сама Ініціатива «За мирний протест!». Минулого тижня, 24-25 листопада, Ініціатива проводила загальну всеукраїнську конференцію, де підписала меморандум про створення Коаліції «За мирний протест!». На сьогодні, з кожним днем до Коаліції додаються все нові і нові громадські організації, як Всеукраїнського, так і місцевого рівня. Сподіваємось, що дана Коаліція створить потужний Всеукраїнський громадський рух на захист основних прав та свобод, поширить власну існуючу практику роботи з владою і на місцеві організації».

Олександра Дворецька: «На сьогодні, на рахунку Ініціативи «За мирний протест!» вже існує понад 30 судових рішень про скасування місцевих заборон на проведення мирних зборів. Зокрема, експертами Ініціативи були скасовані антиконституційні рішення місцевих рад у Хмельницьку, Києві, Сімферополі, Броварах, Житомирі, Ужгороді та інших містах України. Наша практика показує 100% результат, адже більшість рішень місцевих рад протирічать Конституції України та обмежують одне з основних прав людини – право на свободу мирних зібрань. Зокрема, це такі обмеження як зазначення конкретних місць для проведення мирних зборів, зазначення конкретних дат, коли не можна проводити мирні збори та інші. Також, ми часто скасовуємо в апеляційних судах заборони на проведення мирних зборів. Тому, звертаємось до всіх громадських організацій, не бійтесь захищати власне право – закон на нашому боці! Тим паче, що представники Ініціативи «За мирний протест!» є у 18 містах України і завжди готові допомогти кожному у захисті його права на мирний протест».

Після завершення круглого столу, експерти Олександра Дворецька та Володимир Чемерис виступили у вечірньому ефірі ЛКТ «Три кита» та розповіли луганчанам про важливість права на свободу мирних зборів в Україні та роботу Ініціативи «За мирний протест!». Михайло Каменєв та Михайло Лебідь вирушили після круглого столу до Москви на зустріч з представниками громадських організацій РФ. Наступного дня Володимир Чемерис та Олександра Дворецька провели в Луганську семінар для представників місцевих ГО щодо захисту права на мирні збори.

Щиро дякуємо місту Луганську, організаторам та представникам громадських організацій за теплий прийом та запрошуємо до подальшої співпраці вже з Коаліцією громадських організацій «За мирний протест!» (http://www.zmina.org.ua)

 

Джерело: http://blogs.korrespondent.net/users/blog/oleksandragskiba/a86019 


Source URL: http://postup.lg.ua/de-narodzhuyutsya-zakoni