Звіт про діяльність ПЦ "Поступ" у 2012 році

Командою ПЦ «Поступ» в 2012 році  проводилася робота  за наступними напрямками:
 
1.     Підвищення культури прав людини  та правове просвітництво
1.1. Проведення лекцій, семінарів, відео лекторіїв, презентацій.
1.2. Проведення фестивалів документального кіно про права людини:
- «Міжнародний фестиваль документального кіно про права людини».
- «Проведення фестивалю соціального юнацького кіно «32 травня».
1.3 Участь у реалізації всеукраїнської освітньої програми "Розуміємо права людини" 
1.4 Підтримка та розвиток  сайту «Соціальна мережа активістів -правозахисників»
 
2.     Допомога громадянам,  права яких  було порушено.
 
3.     Проведення громадських кампаній:
3.1 Вшанування жертв катувань в міліції.
3.2 Захисти себе сам.
3.3 «Ознайомлен- значить озброєн!»
3.4 Справедливість для Олаолу
3.5 Кампанія на захист активіста Юрія Косарєва
 
 
4. Проведення моніторингу прав людини
4.1 Студеньский моніторинг  дотримання прав людини з боку правоохоронних органів
 
 
 

1.  Підвищення культури прав людини та правове просвітництво 

 
1.1.   Проведення лекцій,семінарів,відео лекторії тощо
 
 Як і попередні три роки   одним з актуальних напрямків нашої організації залишається підвищення правової культури та правове просвітництво. Команда «Поступу» проводила  для школярів, учнів професійно - технічних училищ та ліцеїв, студентів вишів інтерактивні заняття, відеодискусії  про права людини/дитини тощо. У той же час просвітницькі заходи відбувалися як для  педагогів, так і для  батьків  Луганської  та Донецької області.
Близько 1000  мешканців Луганської області отримали основні поняття з прав людини.
Зквітня по серпень  2012 года в 9 регіонах України було проведено 109  просвітницьких заходів для молоді.
  
Затребувані теми інтерактивних занять в 2013 році:
Права людини-права дитини, права людини: чи можна їх обмежити, права батьків та дітей,  права жінок, життєві навички, як профілактика насильства в Україні,чи маю «право на життя», гендерна рівність, насильство: види та попередження, безоплатная правова допомога, права сиріт на соціальне житло, «Ознайомлен – значить озброєн!» про права при затриманні співробітниками МВС.
 
  1.2.Проведення фестивалів документального кіно про права людини
 
-         «Міжнародний фестиваль документального кіно про права людини» відбувся вже вшосте та тривав з24  по 27 грудня 2012  р. ,більш ніж 110 міст і селищ побачили фестивальну програму.
2012 року луганчанам було запропоновано продивится наступні фільми –скандальний «Шахта № 8»,також «Народ незліченний» та«Екуменополіс: місто без меж».
Окремою сторінкою фестивалю є кіноальманах  «Молоді про молодих» (Грузія-Латвія-Росія-Литва-Україна-Естонія-Таджикистан-Киргизстан / 2011). Фільми про життя молоді у пострадянських країнах.
-          «32 травня». Четвертий нічний фестиваль соціальних юнацьких фільмів, присвячених Дню захисту дітей проходив в ніч з першого на друге  червня 2012року.
 Цього року Фестиваль «Тридцять друге травня», ініційований Луганським обласним
дискусійним клубом інтелектуального кіно в партнерстві з Літературним угрупованням
«СТАН» та Правозахисним центром «Поступ», був присвячений 70 річниці трагічної загибелі письменника Даниїла Хармса. Таким чином організатори вирішили підкреслити погіршення стану демократії в Україні та розповісти про людину, яка до останнього билася з тоталітарним режимом і загальною байдужістю.
На відміну від більшості заходів, що проводяться в Україні до Дня захисту дітей, даний фестиваль у Луганську - тільки для дорослих. Його мета - звернути увагу громадськості на проблеми дітей вразливих груп і насильства в сім'ї та залучити молодь до дій громадських організацій у сфері захисту прав дитини.
 
1.3  Участь у реалізації всеукраїнської освітньої програми "Розуміємо права людини" 
 
З 2008 року ПЦ «Поступ» бере партнерську участь у Всеукраїнській освітній програмі «Розуміємо права людини».  ПЦ «Поступ» продовжує працювати над вдосконаленням  сайту програми «Розуміємо права людини» (http://edu.helsinki.org.ua[1]), представник організації також експрес-координатором та редактором сайту. За 2011 рік сайт став більш зручним інструментом для адміністрування освітніх заходів програми та роботи з мережею випускників. Сайт використовується, як постійний інформаційний ресурс та «віртуальний офіс» програми. Кожний захід програми та програма в цілому має інформаційну підтримку. Створено сприятливе комунікаційне середовище  для подальшої діяльності Всеукраїнської освітньої програми «Розуміємо права людини». Близько 5000 користувачів інтернет та близько 150 учасників презентацій отримали  інформацію про діяльність програми. Кількість зареєстрованих користувачів сайту зросла з 1500 до 2760 осіб. Приблизно на 60% збільшилася кількість претендентів на участь у навчальних заходах програми. Випускники та експерти своєчасно поінформовані щодо заходів програми та підключаються до участі у них.
Керівник ПЦ «Поступ» виконує функції координатора освітніх заходів для журналістів в рамках програми.
У 2012році в рамках «Розуміємо права людини» реалізовувався проект "Роль журналістики у підтримці та захисті прав людини ".
За час реалізації проекту проведено два тематичні семінари «Роль журналістики у підтримці та захисті прав людини - 2012»,  знову використано також курс дистанційного навчання для журналістів, а також  спеціалізований семінар з планування активних дій на захист прав людини, в рамках яких підготовлено 20-25журналістів, які мають компетенції висвітлювати важливі суспільні проблеми з точки зору стандартів прав людини та активно діяти на захист прав людини, використовуючи свої професійні можливості. За відгуками учасників курсу, програма дала можливість кардинально змінити їхнє ставлення до прав людини, по-іншому подивитися на роль стандартів прав людини у суспільних відносинах.
 
Також в рамках  Всеукраїнської освітньої програми «Розуміємо права людини» (www.edu.helsinki.org.ua) і Білоруської правозахисної школи реалізовувався проект «Другий міжнародний курс з прав людини для молодих активістів». Метою проекту організатори ставили підготувати групу молодих активістів з України та Білорусі до солідарних дій на захист прав людини в своїх країнах і на міжнародному рівні.
Україна, Білорусь - пострадянські країни, кожна з яких має свої власні проблеми в сфері прав людини. Деякі з цих проблем схожі, але мають різну природу на увазі різної політичної ситуації в цих країнах. Працюючи з молодими активістами в своїх країнах, ми бачимо і підтримуємо ініціативи молодих людей, спрямовані на солідарні дії на підтримку та захист прав людини. Особливо це стосується таких прав, як свобода вираження думок, свобода мирних зборів і асоціацій, особиста недоторканність, приватність і т.п..
Низький рівень активності громадянського суспільства, перешкоди всередині країни роблять складними зміни, які ведуть до становлення демократії та поваги до прав людини в цих країнах. У теж час ефективні і добре продумані цивільні дії не дозволяють ізолювати країну від впливу з боку міжнародного співтовариства. Солідарні транскордонні кампанії і дії на підтримку прав людини в сусідній країні дозволяють так само убезпечити правозахисників від погроз і залякування з боку влади.
 Проект передбачав організацію і проведення однієї з сесій Міжнародного курсу з захисту прав людини для молодих активістів в Вільнюсі, одну стаціонарну 7-денну навчальну сесію в Україні і одну дистанційну (30 днів) сесія.
В рамках програми також реалізовувався проект «Кожен має право знати свої права» - в   форматі пересувної витавки. 35 класів 15 шкіл Луганська відвідали експозицію протягом 4 повних робочих дні. Близько 600 учнів дізнались від своїх однолітків – спеціально підготовлених гідів, - про те, що ж полягає в основі поняття «права людини», для чого, коли та за яких обставин виникла та увійшла в життя людей усього світу ця концепція, та яким чином наразі регулюється дотримання прав кожного з нас. Говорили відвідувачі й про те, хто й чому попри всі нормативні акти продовжує порушувати права громадян, і як можна з цим боротися. Особливу увагу приділяли правам дитини – тому, що безпосередньо стосується кожного школяра, який завітав на виставку.
 
 
1.4  Підтримка  сайту «Соціальна мережа активістів -правозахисників»
 
З грудня 2009 року Правозахисний центр "Поступ" в рамках  Всеукраїнської освітньої програми "Розуміємо права людини"  реалізує проект із розвитку  сайту соціальної мережі активістів-правозахисників. Сайт "Human Rights Activists in Action" (http://hr-activists.net[3]) є зручною комунікаційною платформою для активістів, що працюють в сфері захисту прав людини та законних інтересів громад в Україні та країнах СНД.
 
1.5 Підтримка інформаційних ресурсів програми "Розуміємо права людини"
 
З 2008 року організація здійснює інформаційний супровід Всеукраїнської освітньої програми "Розуміємо права людини". У 2012 році в рамках проекту "Інформаційний супровід програми "Розуміємо права людини" оргнаізацією здійснено редизайн та репрогамування сайту програми (http://edu.helsinki.org.ua), введено декілька нових сервісів для користувачів сайту та команди програми. Кількість відвідувань сайту програми під час перебігу проекту зросла з 300 тис до 550 тис відвідувачів. Крім цього організація здійснювала постійне інформування громадськості про поточні події та плани Всеукраїнської освітньої програми "Розуміємо права людини" через публікацію статей та інформаційних повідомлень у ЗМІ та соціальних мережах. 
 
 

2.   Допомога громадянам,  права яких  було порушено.

 
Інший  напрямок - це надання правової та соціальної допомоги мешканцям Луганська та Луганської області. За останній рік  клієнтами  ПЦ «Поступ», на базі якого також відкрито Правозахисну дитячу приймальню,  стало  100  осіб.
Пріоритетною цільовою групою залишалися: діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, особи з їх числа, тобто ті ж самі сироти, які досягли повноліття. Наступну групу  склали опікуни,які  зацікавлені в допомозі своїм підопічним, але не мають достатньо знань та ресурсів. Також клієнтами Правозахисної дитячої приймальні є одинокі матері та батьки, багатодітні сім’ї, які опинилися в складних життєвих обставинах, права яких або їх дітей було порушено.     
Загальна кількість послуг  з  березня 2012 по грудень 2012 становила  близько 1 700. Серед найпоширеніших послуг - консультації соціального працівника (телефонні, особисті). У 2012 роціпродовжила зростати  кількість електронних консультацій через Інтернет. Для відома, тривалість телефонних консультацій становить 20-40 хвилин. Середня тривалість очних консультацій -60-90 хвилин. Послуги складання різного роду юридичних документівтакож залишилися в роботі.За цей рік було підготовлено близько 90 документів. Ще однією з послуг є соціальний супровід клієнтів до органів місцевої влади та місцевого самоврядування, яка в першу чергу запобігає порушенню прав дитини з боку чиновників.
Серед списку наданих послуг є також допомога в одержанні власного житла, юридичні послуги, правова просвіта, психологічне консультування,  заняття з цілевстановлення,  заняття з сексуального виховання , відновлення соціальних зв’язків, сприяння в оформленні документів, сприяння в одержанні медичних послуг, надання одягу, допомога в одержанні освіти,  одержання медичних довідок, консультації з питань дитинства, супровід під час медичного обстеження,  сприяння розвитку, навчання побутових навичок дітей з інтернатів і сімейСЖО, відновлення документів, реабілітація від бродяжництвата залежностей, допомога в зайнятості.
 

3. Проведення громадських кампаній

 
Кампанія «Вшанування жертв покарань української міліції», напередодні всесвітнього дня у підтримку жертв катувань(25 червня).
Метою цієї акції організатори ставили попередження катувань з боку міліції шляхом проведення вуличної акції. Також  шляхом акції МВС було поінформовано про те, що їх дії та дії їх підлеглих знаходяться під пильною увагою громадськості. І що злочини, які були вчинені міліціонерами не мають лишатися безкарними.
Третій  рік поспіль команда ПЦ «Поступ» координувала Всеукраїнську акцію «Захисти себе сам» (студентський моніторинг дотримання прав людини працівниками МВС України), яка проходила 1 вересня2012р.
Метою якої було підвищення рівня обізнаності молоді у сфері захисту своїх прав при контакті з міліцією, привернення уваги громадськості та керівництва МВС до проблеми дотримання прав людини працівниками МВС.
Шляхом проведення вуличних перфомансів та роздавання друкованих листівок було привернено увагу молоді до проблеми, також було підвищено рівень обізнаності  студентів ВНЗ у 16 містах України з  проблематики порушень прав громадян з боку правоохоронних органів.
 
Кампанія «Справделивість для Олаолу» 

Кампанія на захист нігерійського студента Олаолу Сунканмі Фемі, який став жертвою расово вмотивованого нападу а після звинувачений у спробі вбивства чотирьох мешканців Луганська та ув'язнений у слідчому ізоляторі. Докладно про цілі, завдання та перебіг кампанії на сторінці: http://hr-activists.net/node/4543
 
Кампанія на захист громадського активіста Юрія Косарєва
Кампанія на захист активіста Луганської правозахисної групи Юрія Косарєва, який за активну діяльність на захист працівників "Успенського кар'єру" був підданий переслідуванням з боку корумпованих працівників міліції та прокуратури, що діяли у змові з власниками комерційного підприємства. Про перебіг кампанії на сторінці у мережі Facebook: http://goo.gl/euqbs
 

4. Проведення моніторингу прав людини

 
Студентський  моніторинг дотримання прав людини з боку правоохоронних органів.
 Проведено аналіз ситуації з дотриманням прав людини співробітниками міліції регіональними координаторами проекту
- Розроблено концепцію та інструментарій студентського моніторингугу, в ході моніторингу опитано1932 респонденти;
- з травня по серпень відбулися моніторингові візити у відділки міліції, в ході яких обстежили роботу міліції в Луганській, Донецькій, Харьковській, Дніпропетровській та Запорізькій областях(30 відділків, складено рапорти про роботу 37 патрулів). 
- Розроблено ефективний інструментарій для підвищення рівня знань учнівської молоді в області захисту своїх прав при затриманні міліцією;
- Розроблено інформаційний буклет для підвищення рівня знань учнівської молоді в області захисту своїх прав при затриманні міліцією(10 тис. інформаційних буклетів);
- Розроблено інформаційний буклет для співробітників ОВС України (5 тис. інформаційних буклетів);
-  Проведення освітніх заходів для підвищення рівня знань учнівської молоді в області захисту своїх прав при затриманні міліцією;
 
Докладніше про проекти: http://postup.lg.ua/projects
 

5. Фінансова інформація

 
Протягом 2012 року ГО «ПЦ «Поступ» отримала  безповоротну фінансову допомогу  від:
1.      Міжнародний фонд  «Відродження».  Проект «Роль журналістики у підтримці та захисті прав людини: подальше посилення впливу журналістської спільноти на ситуацію з дотриманням прав людини в Україні». Загальний бюджет проекту - 173 380 грн.
2. Міжнародний фонд "Відродження". Проект "Інформаційний супровід програми "Розуміємо права людини". Загальний бюджет проекту - 158 100 грн.
3.      Міжнародний Вишеградський Фонд. Проект "Міжнародний курс з прав людини для молодих активістів". Загальний бюджет проекту - 16 000 євро.
4.      Національний Фонд Сприяння Демократії (NED). Проект «Захист і охорона: точки взаємодії з молоддю». Загальний бюджет проекту - 22 580 доларів США.
5.      Фонд сприяння демократії Посольства США в Україні. Загальний бюджет проекту - 14 900 доларів США.
6. "Жіночий консорціум України". "Право на висловлювання своєї думки: профілактика насильства у тому числі сексуального , и просування в СНД судово – психологічних процедур, "дружних" до дитини". Загальний бюджет проекту - 10000 грн.

7.      Безповоротна фінансова допомога від громадян України - 950 грн.
Загальний обсяг надходжень до бюджету організації у 2012 році склав 494924 грн.
Загальний обсяг витрат склав 499032 грн.


Source URL: http://postup.lg.ua/zvit-pro-diyalnist-pc-postup-u-2012-roci