Українські активісти вимагають звільнення білоруських колег

21 грудня біля посольства Республіки Білорусь в Україні відбулася акція солідарності на підтримку білоруських колег, масово затриманих під час мирної демонстрації 19 грудня в Мінську. В акції взяли участь відомі правозахисники, соціальні активісти, журналісти і творча молодь. Ініціатором акції виступила Всеукраїнська освітня програма «Розуміємо права людини».

Понад 50 людей з різних регіонів України поставили підписи під відкритим зверненням до президента Республіки Білорусь Олександра Лукашенка з вимогами негайно припинити переслідування учасників демонстрації в Мінську і почати справедливий судовий розгляд.
Люди принесли з собою фотографії, на яких була зображена жорстокість білоруської міліції по відношенню до протестуючих, закривавлені обличчя людей, що претендують на свободу вираження поглядів. Перед входом до посольства учасники акції солідарності розгорнулиплакати з гаслами: «Припиніть репресії!», «Свободу затриманим уБілорусі!», «Звільніть незаконно затриманих!», «Беззаконнявід безсилля». Розпалені промовами ораторів, присутні скандували: «Свободу мирних зібрань!», «Звільніть затриманих!» і вже невід'ємне «Жыве Беларусь!».

Після оголошення тексту звернення двоє учасників акції провели символічне кровопролиття, і сніг біля будівлі посольства Білорусі став нагадувати місце сутички білоруського ОМОНу з мирними демонстрантами. «Пролита тут кров - це символ свавілля, що відбувається в Білорусі. Ми не можемо мовчати, коли в братській країні відкрито порушуються права людини, а громадяни звикли до того, що інакодумців б'ють і саджають у в'язниці. Ми хочемо висловити обурення з приводу жорстокого придушення мирної акції та погромів опозиційних редакцій », - пояснив позицію організаторів Ярослав Мінкін, прес-координатор Правозахисного центру«Поступ».

 

Передати підписану петицію активістам так і не вдалося. Співробітники посольства навідріз відмовилися виходити до мітингуючих і запропонували відправити документ поштою, що й було зроблено відразу після завершення акції.
На даний момент іде активне підписання Петиції в Інтернеті. Прочитати і підписати петицію українських правозахисних організацій можна тут:
http://hr-activists.net/actions/petitions/detail.php?ID=5373
Правозахисники закликають усіх небайдужих надсилати листи з текстом петиції на адресу президента Республіки Білорусь і посла республіки в Україну.
«Вкрай важливо, що представники різних громадських організацій прийшли сюди, - коментує акцію солідарності правозахисник Володимир Чемерис. - Мітинг, який пройшов сьогодні в Києві, дуже потрібний не тільки для Білорусі, але і для України. Якщо подібне свавілля почнеться в нашій країні, українським активістам буде просто необхідна підтримка і білорусів, і німців, і росіян, і американців. Потрібно розуміти, що трагедія Білорусі - це трагедія всього Світу!».

 

Для довідки:


Нагадаємо, що 19 грудня в Мінську десятки тисяч людей вийшли на мирну акцію проти фальсифікації президентських виборів. Відповіддю влади стало жорстоке придушення демонстрації: підрозділи ОМОНу грубо били беззбройних людей - у тому числі вагітних жінок і людей похилого віку. Затримано більше 600 учасників, серед них студенти, правозахисники та політичні опозиціонери. Всю ніч їх тримали в холодних «автозаках», багатьом з них не надавалася необхідна медична допомога. Затриманим загрожує виключення з вузів і звільнення з роботи.

ПС: звернення, опубліковане напередодні виборів у Білорусі

Іди на площу. Іди на площу і нічого не бійся. Іди на площу і не сподівайся, що все відбудеться без тебе.

И все так же, не проще,

Век наш пробует нас –

Можешь выйти на площадь,

Смеешь выйти на площадь

В тот назначенный час?!

Олександр Галич

Іди на площу і приготуйся до довгого протистояння. Не чекай, що через годину-другу підеш звідти переможцем. Свобода - не ялинкова іграшка. Вона не впаде з великої ялинки на площі, якщо ту добре потрясти. Свободу ще потрібно заслужити. Або завоювати.
http://charter97.org/be/news/2010/12/18/34761/

Фото: Анастасія Москвичова, Катерина Кундельська, Дар’я Нудьга

Інформація про акцію:

http://www.youtube.com/watch?v=YbB1Ya2L_bk

http://prava-by.info/archives/5377#more-5377

http://belarus.org.ua/?p=987

http://human-rights.unian.net/ukr/detail/196414

http://narodna.pravda.com.ua/foreign/4d124d5457d9c/

http://www.poryad.com/?p=7677

http://maidan.org.ua/static/news/2010/1293046267.html

http://ukrainci.com/?p=54864

http://www.svidomo.org/defend_article/869

http://molotoff.info/sprotyv/social/2754-action.html

http://novynar.com.ua/politics/147393