Звіт про діяльність ПЦ "Поступ" у 2011 році

 
ПЦ «Поступ» в 2011 році  проводив роботу  за наступними напрямками:
 
1.     Правове просвітництво та підвищення культури прав людини
1.1. Проведення лекцій, семінарів, відео лекторіїв, презентацій.
1.2. Проведення фестивалів документального кіно про права людини:
- «Міжнародний фестиваль документального кіно про права людини».
- «Проведення фестивалю соціального юнацького кіно «32 травня».
1.4 Участь у реалізації всеукраїнської освітньої програми "Розуміємо права людини" 
1.5Робота  сайту «Соціальна мережа активістів -правозахисників»
 
2.     Допомога громадянам,  права яких  було порушено.
 
3.     Проведення громадських кампаній:
Вшанування жертв катувань в міліції.
Захисти себе сам.
Залишайся людиною.
Заборона на заборони: громадська кампанія проти  встановлення цензури в Україні.
 
4. Проведення моніторингу прав людини
 
Моніторинг прав дітей-інвалідів в Луганській області
 
1.                Правове просвітництво та популяризація правозахисних ідей
 
1.1.         Проведення лекцій,семінарів,відео лекторії тощо.
На сьогоднішній день одним з основних  напрямків  ПЦ «Поступ» залишається просвітницька  робота та підвищення  культури  прав людини. Як і останні два роки  команда «Поступу»  проводила  для школярів, учнів професійно - технічних училищ та ліцеїв, студентів вишів інтерактивні заняття, відеодискусії  про права дітей тощо. У той же час просвітницькі заходи відбувалися як для  педагогів, так і для  батьків  Луганської  та Донецької області.
Близько 1000  мешканців Луганської та Донецької області отримали основні поняття з теорії прав людини.
  
Затребувані теми інтерактивних занять в 2011 році:
Права людини-права дитини
Права людини: чи можна їх обмежити
Права батьків та дітей
Я – жінка (права жінок)
Чи має «право на життя» гендерна рівність
Толерантність як вона є
Насильство: види та попередження
 «Двері відкриті для всіх»
Ювенальна юстиція: польський досвід
 Відеодискусії :
Права людей з обмеженими можливостями.
Толерантність як вона є.
 
  1.2.Проведення фестивалів документального кіно про права людини
 
-         «Міжнародний фестиваль документального кіно про права людини» тривав з10  по20 грудня 2011  р.
Вже п’ятий рік поспіль ПЦ «Поступ»  проводив Міжнародний фестиваль документального кіно про права людини. 
Тепер не тільки луганчани,а й мешканці м. Антрацит,Рубіжне,Красний Луч, Алчевськ, Сватове протягом десяти днів мали можливість потрапити на тематичні  покази, які були присвячені  різним темам в галузі прав людини. 
Також вже протягом декількох років можливість ознайомитися з фільмами, які було представлено на фестивалі , отримали студенти вищих навчальних закладів м. Луганська.
-          «32 травня». Четвертий нічний фестиваль соціальних юнацьких фільмів, присвячених Дню захисту дітей проходив 3 червня2011року.
Метою фестивалю є привернення уваги громадськості до порушень прав дітей та можливості їх захисту; розповсюдження  знань для формування суспільної думки та підвищення рівня обізнаності молоді в цій галузі; активізація молодіжних ініціатив.
 
1.3  Участь у реалізації всеукраїнської освітньої програми "Розуміємо права людини" 
 
З 2008 року ПЦ «Поступ» бере партнерську участь у Всеукраїнській освітній програмі «Розуміємо права людини».  ПЦ «Поступ» продовжує працювати над вдосконаленням  сайту програми «Розуміємо права людини» (http://edu.helsinki.org.ua), представник організації також експрес-координатором та редактором сайту. За 2011 рік сайт став більш зручним інструментом для адміністрування освітніх заходів програми та роботи з мережею випускників. Сайт використовується, як постійний інформаційний ресурс та «віртуальний офіс» програми. Кожний захід програми та програма в цілому має інформаційну підтримку. Створено сприятливе комунікаційне середовище  для подальшої діяльності Всеукраїнської освітньої програми «Розуміємо права людини». Близько 5000 користувачів інтернет та близько 150 учасників презентацій отримали  інформацію про діяльність програми. Кількість зареєстрованих користувачів сайту зросла з 1500 до 2760 осіб. Приблизно на 60% збільшилася кількість претендентів на участь у навчальних заходах програми. Випускники та експерти своєчасно поінформовані щодо заходів програми та підключаються до участі у них.
Керівник ПЦ «Поступ» виконує функції координатора освітніх заходів для журналістів в рамках програми.
У 2011 році в рамках «Розуміємо права людини» реалізовувався проект "Роль журналістики у підтримці та захисті прав людини: посилення впливу журналістської спільноти на ситуацію з дотриманням прав людини в Україні".
За час реалізації проекту проведено два тематичні семінари «Роль журналістики у підтримці та захисті прав людини - 2011» та «Роль журналістики у підтримці та захисті прав людини - 2011»: «Журналістські розслідування та журналістська адвокація прав людини», впроваджено курс дистанційного навчання для журналістів, а також  спеціалізований семінар з планування активних дій на захист прав людини, в рамках яких підготовлено 20-25журналістів, які мають компетенції висвітлювати важливі суспільні проблеми з точки зору стандартів прав людини та активно діяти на захист прав людини, використовуючи свої професійні можливості. За відгуками учасників курсу, програма дала можливість кардинально змінити їхнє ставлення до прав людини, по-іншому подивитися на роль стандартів прав людини у суспільних відносинах.
В рамках проекту виготовлено посібник, який  узагальнює оригінальні матеріали освітнього курсу «Роль журналістики у підтримці а захисті прав людини» та містить переклади українською видання «Тексти про права людини та демократію» Гельсінського Фонду з Прав людини, Варшава; обсяг видання – 150 сторінок, наклад – 500 примірників.
У підготовці посібника у якості авторів, консультантів та перекладачів взяли участь такі експерти: Олександр Бурмагін (Інститут розвитку регіональної преси, Київ), Костянтин Дєгтярьов (Універсітет Дубліну, Ірландія), Єгор Соболєв (Бюро журналістських розслідувань «Свідомо», Київ), Максим Буткевич (Проект «Без кордонів» Центру «Соціальна дія», Київ), Олександр Павліченко (Українська фундація безоплатної правової допомоги, Київ), Марко Станіславлевіч (Сербський Гельсінський Комітет, Белград, Сербія),  Світлана Бацюкова (Національний Темпус-офіс, Київ), Костянтин Рєуцький (Правозахисний центр «Поступ», Луганськ). Електронна версія посібника доступна для завантаження за адресою: http://hr-activists.net/sites/default/files/library_doc/hr_for_journalists.pdf); під час підготовки посібника командою проекту разом із залученими експертами були узагальнені та скореговані концепція та матеріали освітнього курсу «Роль журналістики у підтримці та захисті прав людини».
 
1.4  Робота  сайту «Соціальна мережа активістів -правозахисників»
 
З грудня 2009 року Правозахисний центр "Поступ" в рамках  Всеукраїнської освітньої програми "Розуміємо права людини"  реалізує проект із розвитку  сайту соціальної мережі активістів-правозахисників. Сайт "Human Rights Activists in Action" (http://hr-activists.net) є зручною комунікаційною платформою для активістів, що працюють в сфері захисту прав людини та законних інтересів громад в Україні та країнах СНД.
В рамках проекту в червні та жовтні 2011 року проведено  два навчальні семінари «Використання нових медіа та Соціальної мережі активістів правозахисного руху для організації дій на захист прав людини» .
Окрім двох проведених Семінарів для молодих активістів-правозахисників, роботі з Мережею та новими медіа було присвячено ще й спеціалізований Семінар «Нові медіа та правова допомога», який проходив упродовж 3 днів – з 12 по 14 грудня 2011року  у м. Чернігові, для представників Центрів правової інформації та консультацій, які діють у рамках проекту «Посилення правових можливостей бідних верств населення» Міжнародного фонду «Відродження» де роботі з Мережею було присвячено 3 день навчання.
Також на сайті (http://hr-activists.net/study)  впроваджено дистанційне навчання, ним користуються різні групи користувачів сайту: вчителі, молоді активісти правозахисники, учасники міжнародного курсу, журналісти та вчителі.
Підсумовуючи досвід реалізації проекту можна зазначити, що є зацікавленість серед активістів-правозахисників, представників громадських організацій та соціальних активістів до цього спеціалізованого ресурсу, про це свідчить публікація новин, подій, створення блогів, збільшення кількості користувачів. Найбільш цікавим для цих груп виявилось те, що добре відгукалися про наявність саме тематичного сайту, де у великій кількості інформації не губиться тематичний напрямок – права людини, також позитивні відгуки отримують зміни, що відбуваються на сайті, постійно є потреба у модерації ресурсу, пропозиції додавання нових функцій лунали і на вищевказаних тематичних семінарах, і при презентації проекту на навчальних заходах програми «Розуміємо права людини» та на інших заходах. Варто зазначити, що всі пропозиції зафіксовано та плануються до виконання у 2012 році.
 
 
2.        Допомога громадянам,  права яких  було порушено.
 
Інший  напрямок - це надання правової та соціальної допомоги мешканцям Луганська та Луганської області. За останній рік  клієнтами  ПЦ «Поступ», на базі якого також відкрито Правозахисну дитячу приймальню,  стало  106  осіб.
Пріоритетною цільовою групою залишалися: діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, особи з їх числа, тобто ті ж самі сироти,які досягли повноліття. Наступну групу  склали опікуни,які  зацікавлені в допомозі своїм підопічним, але не мають достатньо знань та ресурсів. Також клієнтами Правозахисної дитячої приймальні є одинокі матері та батьки, багатодітні сім’ї  тощо, права яких або їх дітей було порушено.     
Загальна кількість послуг  з  березня 2011 по грудень 2011 становить  близько 1000. Серед найпоширеніших послуг - консультації соціального працівника (телефонні та особисті). У 2011 році зросла кількість електронних консультацій через Інтернет. Для відома, тривалість телефонних консультацій становить 20 хвилин. Середня тривалість очних консультацій -30-40 хвилин. Також актуальними є послуги складання різного роду юридичних документів: від заяви до органів місцевої влади про наявність закріпленого житла до позовних заяв до суду на встановлення батьківства. За цей рік було підготовлено близько 100 документів. Ще однією з послуг є соціальний супровід клієнтів до органів місцевої влади та місцевого самоврядування, яка в першу чергу запобігає порушенню прав дитини з боку чиновників.
Серед списку наданих послуг є також допомога в одержанні власного житла, юридичні послуги, надання харчування , правова освіта для соціальних сиріт, психологічне консультування,  заняття з цілевстановлення, юридичний аудит особистої справи вихованця дитячого закладу, заняття з сексуального виховання , відновлення соціальних зв’язків, сприяння в оформленні документів, сприяння в одержанні медичних послуг, надання одягу, допомога в одержанні освіти, санітарна обробка, одержання медичних довідок, консультації з питань дитинства, супровід під час медичного обстеження, лікування амбулаторно, лікування в стаціонарі , сприяння розвитку, навчання побутових навичок дітей з інтернатів і неблагополучних сімей, відновлення документів, термінове надання медикаментів, реабілітація від бродяжництва, допомога в зайнятості, супровід підлітків в умовах вулиці .
Лише завдяки невідкладній допомозі юристів і соціальних працівників дітям та їх опікунам вдається відстояти свої права і позбавитися необхідності  платити за помилки необачних циніків - дорослих.
 
 
3. Проведення громадських кампаній
 
Кампанія «Вшанування жертв покарань української міліції», напередодні всесвітнього дня у підтримку жертв катувань(25 червня).
Метою цієї акції організатори ставили попередження катувань з боку міліції шляхом проведення вуличної акції. Також  шляхом акції МВС було поінформовано про те, що їх дії та дії їх підлеглих знаходяться під пильною увагою громадськості. І що злочини, які були вчинені міліціонерами не мають лишатися безкарними.
Другий рік поспіль команда ПЦ «Поступ» координувала Всеукраїнську акцію «Захисти себе сам» (студентський моніторинг дотримання прав людини працівниками МВС України), яка проходила 1 вересня2011р.
Метою якої було підвищення рівня обізнаності молоді у сфері захисту своїх прав при контакті з міліцією, привернення уваги громадськості та керівництва МВС до проблеми дотримання прав людини працівниками МВС.
Шляхом проведення вуличних перфомансів та роздавання друкованих листівок було привернено увагу молоді до проблеми, також було підвищено рівень обізнаності  студентів ВНЗ у 16 містах України з  проблематики порушень прав громадян з боку правоохоронних органів.
Інформаційна кампанія «Залишайся людиною»(червень-грудень2011) була реалізована за підтримки проекту Євросоюзу «Права жінок і дітей в Україні - комунікаційний компонент».
Кампанію присвячено боротьбі з домашнім та  гендерним насильством. Громадські активісти об'єднали зусилля, щоб вказати сучасному суспільству на неприпустимість насильства у світі.
Проект : Заборона на заборони: громадська кампанія проти  встановлення цензури в Україні
Протягом останніх років в Україні спостерігаються спроби влади обмежити свободу вираження думок, ввести приховану цензуру.
Тому метою даної кампанії стало сприяння приведенню законодавства і правозастосовчої практики у сфері свободи вираження поглядів в Україні у відповідність з європейськими стандартами шляхом ініціювання визнання Закону України «Про захист суспільної моралі» неконституційним і ліквідації Національної експертної комісії із захисту суспільної моралі.
Під час роботи проекту було проведено цілу низку акцій  як на регіональному,так і на національному рівні:
 
1.      Тригодинна рок-акція на підтримку Олександра Володарського, проведена спільно з Літературної угрупованням «СТАН» 13 березня 2011 року. Нагадаємо, що А. Володарський засуджений за статтею 296 ч.2 (групове хуліганство) за акцію протесту проти Закону «Про суспільну мораль» перед Верховною Радою за що відбув покарання у виправному центрі.
2.      Слем-турнір на захист свободи вираження думок «Заборона на заборони», який пройшов у Запоріжжі та Донецьку.
3.      Донбас-тур Сергія Жадана проти встановлення цензури в Україну, який пройшов у трьох містах України: Донецьк, Луганськ, Старобільськ.
4.      Фестиваль «Чорний Першотравень», який пройшов в місті Харкові. Мета заходу - протиставити гнобителям (державі) солідарність трудящих в самому широкому сенсі: від тих, хто працює на заводі, до тих, хто трудиться біля монітора в офісі. Також виступ проти наступу на свободу слова в Україні та спроб встановлення цензури.
5.      «День добровільної здачі порнографічної продукції» акція в Києві під адміністрацією президента України. Активісти Громадянської кампанії проти встановлення цензури в ЗМІ та мистецтві принесли до будівлі Секретаріату Президента Україна всесвітньо відомі картини і книги, які за визначенням Закону «Про захист суспільної моралі» і критеріям Національної експертної комісії із захисту суспільної моралі можуть бути заборонені як «порнографія» або «пропаганда насильства».
6.      Акція «Мистецтво  очима цензора» пройшла перед Днем Конституції України 27червня під стінами Верховної Ради України в місті Києві. Відомі громадські активісти та правозахисники (Володимир Яворський, Володимир Чеміріс, Костянтин Рєуцький), а так же літературні діячі (Вано Крюгер, Андрій Сидоркін, Ярослав Мінкін, Сергій Жадан, Андрій Кокотюха) виступили з вимогою оскаржити конституційність норм закону «Про захист суспільної моралі».
 
Також  було організовано підтримку Інтернет-сайту  http://amoral.org.ua/в рамках інформаційно-просвітницького компоненту Кампанії,  проведено експертний аналіз  Закону «Про захист суспільної моралі» відомим правозахисником, на той час  виконавчим директором Української Гельсінської Спілки з прав людини Володимиром Яворським спільно з експертом Гельсінського фонду прав людини (м. Варшава) Ольгою Саломатовою, опубліковано в різних  ЗМІ інтерв’ю відомих українських поетів та поетес, письменників, громадських активістів Ірени Карпи, Сергія Жадана, Юрія Андруховича, Олеся Барліга, Дмитра Лазуткіна, Тетяни Коваленко, аналітичну статтю правозахисника Костянтина Рєуцького «НЕК як зовнішній замінник моралі».
Під час проекту  підписано і направлено  Президенту та Кабінету Міністрів України Петицію - звернення до Президента України та головам фракцій про прискорення розгляду проекту закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (в частині захисту суспільної моралі) № 6532 від 16.06.2010, який передбачає скасування Закону України« Про захист суспільної моралі »,яку підписало близько  500 громадян; звернення з вимогою оскаржити конституційність Закону «Про захист суспільної моралі»; Проект Конституційного подання, який було складено провідним юрісконсультом «Української Гельсінської Спілки з прав людини» Максимом Щербатюком з урахуванням рекомендацій та експертної думки Ольги Саломатової та Звернення громадських організацій до Прем'єр-міністра України та членів Кабінету Міністрів України про направлення на розгляд до Парламенту Україні законопроекту, який передбачає скасування Національної Експертної Комісії.
В силу мінливої ​​політичної ситуації ми вважаємо, що не змогли істотно вплинути на позицію уряду України та Парламенту тільки з політичних причин. Однак, аналізуючи ситуацію в країні навколо питання діяльності НЕК та Закону «Про суспільну мораль» робимо висновок, що питання за останній рік став більш обговорюваним: стало більше вираження невдоволення з боку громадян, представників засобів масової інформації, представників правозахисного співтовариства, представників міжнародних правозахисних організацій , що неминуче призведе до змін в країні. Тому, у зв'язку з актуальністю проблеми в країні, командою Правозахисного центру «Поступ» було прийнято рішення продовжувати дії спрямовані на кінцеву мету проекту.
 
 
4. Проведення моніторингу прав людини
 
Моніторинг прав дітей-інвалідів в Луганській області.
 
Останнім часом ставиться під сумнів ефективність навчання та виховання дитини в інтернатному спеціалізованому закладі. Але існування такого роду установ є реальністю українського буття і деінституалізація спецінтернатів та впровадження інклюзивної освіти залишається попереду.
Недержавні організації мають розрізнену інформацію про певні проблеми дотримання  прав дітей  на інформацію, право на приватність тощо в стінах спецінтернатів.
До останнього часу не існувало узагальненої інформації про становище з дотриманням прав дитини в інтернатних установах, тому і виникла потреба проведення дослідження дотримання прав дітей-інвалідів у школах-інтернатах.
 
Метою проекту стало сприяння підвищенню рівня дотримання прав дітей-інвалідів через посилення спроможності  НГО в сфері захисту прав дітей-інвалідів шляхом інформування місцевої громади про проблему дітей-інвалідів та освіти громадських активістів Луганської області  з проведення моніторингу дотримання прав людини.
Як приклад, організаторами моніторингу було обрано  Луганську обласну спеціальну загальноосвітню школу-інтернат для глухих дітей. ця школа-інтернат є типовим закладом для дітей з вищевказаної нозології, що дає можливість стверджувати про схожі ситуації з дотриманням прав людини у всіх закладах подібного типу. Дослідження щодо дотримання прав людини в таких інтернатах не проводилися. Ступінь поширеності та форми існування проблем в спеціальних закладах для дітей-інвалідів можна оцінити лише через призму результатів аналогічних моніторингів прав людини в інтернатах для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також за розповідями випускників закладу.
 
В результаті  реалізації проекту :
- 15 представників НДО та громадських активістів Луганської області, що працюють в сфері захисту прав дітей-інвалідів пройшли навчання на тренінгу з моніторингу прав людини, в ході тренінгу була підготовлена ​​концепція майбутнього дослідження та сформовано моніторингову група, яка взяла безпосередню учать у дослідженні.
- Проведено моніторинг прав людини в Луганській обласній спеціальній загальноосвітній школі-інтернаті для глухих дітей (за основу був узятий один інтернат, так як він є типовим для такого роду установ і проведене дослідження відобразило картину в подібних установах у всій області), опитано 35 вихованців інтернату від 14 років до 21 року, 10 педагогів, 5 батьків вихованців середніх класів, 1 випускник
 - Підготовлено висновки і рекомендації за результатами моніторингу
- Попередні результати оприлюднені у ЗМІ
- Не вдалося створити коаліцію, так як представники НГО, що захищають права дітей-інвалідів досить обособлені, закриті, на контакт охоче йдуть тільки окремо, що вже можна вважати досягненням поставленої мети, тому що в результаті з ГО «Іоланта-Лугань» досягнуті усні домовленості про співпрацю, в розробці знаходиться спільний проект, комітету батьків дітей-інвалідів надана консультаційна допомога
 
Докладніше про проекти: http://postup.lg.ua/projects
 
 
7.      ФІНАНСОВА ІНФОРМАЦІЯ
 
 Протягом 2011 року ГО «ПЦ «Поступ» отримала  безповоротну фінансову допомогу  від:
1.      ГМО  «М.АРТ.ИН-клуб». Проект «Правозахисна дитяча мережа «Донбасу»  за підтримки Представництва Європейської комісії в Україні (березень 2009-березень 2011 рік) – безповоротна фінансова допомога за 2011 рік -58440,73 грн. 
2.      Міжнародний фонд  «Відродження».  Проект «Роль журналістики у підтримці та захисті прав людини: посилення впливу журналістської спільноти на ситуацію з дотриманням прав людини в Україні»  (1січень 2011 – 30 листопад 2011)-135000 грн.
3.      Міжнародний фонд  «Відродження».  Проект «Соціальна мережа активістів – правозахисників»  (1січень 2011 – 31 грудень 2011)-164200 грн.
4.      Фонд Інституту відкритого суспільства (OSI-ZUG.). Проект «Громадська кампанія проти інституту цензури в Україні»(31 грудня 2010- 1 липня 2011 року) -10390 доларів США
5.      Міжнародна організація «Дитячий культурно просвітницький центр» проект «Моніторинг прав дітей-інвалідів в Луганській області» (22 квітня2011 -30 вересня 2011 року)- 10000 грн.
6.      Міжнародний фонд  «Відродження».  Проект Інформаційний компонент програми «Розуміємо права людини»  (15 червня 2011 – 31 травня 2012)- безповоротна фінансова допомога за 2011 рік -90550 грн. 
7.      Національний Фонд Сприяння Демократії (NED). Проект «Захист і охорона: точки взаємодії з молоддю» (1вересня 2011-31 серпня 2012 року), безповоротна фінансова допомога за 2011 рік -8560 доларів США
8.      Представництво Фонду ім. Гайнріта Бьолля в Україні. Проект «Проведення міжнародної конференції»  (10 листопада 2011- 18 листопада 2011 року ) – 12000 грн.
9.      Безповоротна фінансова допомога від громадян України -2618,00 грн.
Загальний обсяг витрат в 2011 році 608377 грн.
 На 31 грудня 2011 року залишок коштів склав 24348,93 грн.