4 серпня - Міжнародний День солідарності з громадянським суспільством і правозахисним рухом Білорусі

 

"Кто сказал,что мы живем в полицейских государствах?

Здесь никто не отменял принцип равенства и братства"

Ляпіс Трубецькой і Louna

“Каждый вправе”

http://by.soli-day.org

 

Приєднуйтесь!

Facebook:http://www.facebook.com/groups/368867776513480/

ВКонтакте:http://vk.com/bysoliday

Ти належиш до неформальних об'єднань?У Білорусі діяльність незареєстрованих організацій заборонена, за участь у них можуть дати до двох років в'язниці.

Ти береш участь у мітингах і пікетах?У Білорусі вони вимагають дозволу влади, а більшість їх учасників отримують за підсумками від 5 до 15 діб арешту.

Ти любиш флешмоби?Після того, як в 2011 році Білоруссю прокотилася хвиля «мовчазних протестів», коли люди збиралися в одному місці без гасел і плакатів і просто плескали в долоні, відповіддю влади стали затримання і заборона на «організовану масову бездіяльність».

Ти дізнаєшся про останні новини в Інтернеті?Вхід в Інтернет-кафе в Білорусі тільки за паспортом, а в державних установах заблокований доступ до більшості сайтів незалежних ЗМІ.

Ти регулярно їздиш за кордон? За останні 10 місяців кілька десятків білоруських громадських активістів, журналістів та правозахисників потрапили до «списків невиїзних» за критику влади, а КДБ отримало право обмежувати виїзд для всіх, кого вони самі вважатимуть за потрібне не випускати з країни.

 

Білорусь - країна в самому центрі Європи і в той же час - єдина з держав континенту, де застосовується смертна кара і не діє Європейська конвенція з прав людини.

При цьому громадянське суспільство Білорусі - одне з найсильніших на пост-радянському просторі.

Білоруські правозахисники щодня надають правову підтримку десяткам людей. Юристи з Білорусі виграють справи в Комітеті з прав людини та інших органах ООН. Режисери, художники, письменники і музиканти продовжують творити. Білоруська група «Ляпіс Трубецькой» відома в усьому світі своїми піснями і громадянською позицією, при тому, що у себе на батьківщині вони занесені до «чорних списків» заборонених артистів.

Ми вважаємо, що свобода не повинна мати кордонів. Ми вважаємо, що ситуація в Білорусі - це загальний виклик для громадянського суспільства всієї Європи і Євразії. І що весь цей простір не може вважатися територією свободи, поки зберігаються країни, де її немає - такі, як Білорусь.

Ми переконані, що до тієї пори, поки хоча б одна держава буде спокійно і безкарно демонструвати зневагу, як думкою власних громадян, так і міжнародними нормами і принципами, такий сценарій буде можливий і в інших країнах, влада яких продовжує шукати все нові способи того, як можна заглушити голоси критиків і опонентів, і дуже швидко переймають «найгірші практики» своїх сусідів. І фактично єдине, що ми можемо цьому протиставити, - наша міжнародна солідарність.

 

Політики наших країн то лають владу Білорусі, то сідають з нею за стіл переговорів; вводять санкції, але при цьому продовжують торгувати; загрожують ізоляцією, але підтримують контакти.

Але це - доля політиків.

 Ми ж - громадські активісти, правозахисники та просто небайдужі люди - вважаємо важливим висловити нашу підтримку громадянському суспільству Білорусі, представники якого продовжують просувати й захищати стандарти прав людини та верховенства права, пропонувати нові ідеї та ініціативи, допомагати людям, зустрічатися, спілкуватися, писати і творити . І все це-всупереч систематичному порушенню фундаментальних прав: свободи зібрань, об'єднань, вираження думок - тих основ, без яких громадянське суспільство існувати не може.

 Ми хочемо привернути увагу до ситуації в Білорусі і висловити солідарність з тими людьми, які борються за свободу в умовах постійного тиску і переслідувань.

 

Ми проголошуємо ініціативу проведення міжнародного Дня солідарності з громадянським суспільством і правозахисним рухом Білорусі - 4 серпня - в день, коли у 2011 році під арештом опинився Олесь Біляцький, один з провідних правозахисників Білорусі, голова Правозахисного центру «Вясна» і віце-президент Міжнародної Федерації прав людини.

 

Ми пропонуємо зацікавленим групам і активістам підтримати цю ініціативу, проводячи в цей день або напередодні:

- Локальні кампанії та акції у своїх містах і країнах, що розповідають про становище громадянського суспільства в Білорусі;

- Дії в підтримку окремих правозахисників і громадських груп.

 

Що можна робити в цей день:

- Збирати підписи під листівками і писати звернення з вимогою звільнити Олеся Біляцького і зупинити репресії щодо громадянського суспільства в Білорусі;

- Організовувати кінопокази, інформаційні вечірки, відкриті лекції, вуличні фотовиставки та інші просвітницькі заходи для широкого кола людей;

- Провести оригінальну акцію біля посольства (консульства) Білорусі в своєму місті (наприклад, спробувати силою думки підняти в повітря будівлю консульства і вигнати з неї «злих духів», як намагалися колись зробити з Пентагоном, або великим флешмобом з ліхтариками послати «промені солідарності» до Білорусі, а можна ще згадати про оплески);

- Записати самостійно або групою відеозвернення або сфотографуватися з епіграфами / плакатами;

- Повісити банер акції на своєму сайті (в блозі) або на аватар на своїй сторінці в соц. мережах;

- Будь-які інші варіанти, які ви самі придумаєте.

 

Розповсюджуйте інформацію про День серед друзів, знайомих і колег, в соц. мережах (Вконтакте, Facebook, Twitter і т.д.) або в особистому блозі.

Ставайте координатором акції у своєму регіоні!

Приєднуйтесь!

 Робоча група:

[email protected]