Фестиваль «Docudays UA» на Луганщині: підсумки

На фінішну пряму свого мандрування теренами України виходить фестиваль документального кіно про права людини «Docudays UA». Прийшов час розповісти про підсумки його візиту в наші краї.

У жовтні-листопаді фестиваль відвідав Луганську область. 18-21 жовтня покази пройшли в Луганську, а 8-10 листопада фестиваль гостив в ще одному місті наший області – Алчевську. Всього в Україні фестиваль збирається охопити 100 міст в 22-х регіонах країни, і завершить свої мандри в м. Херсоні 12 грудня.

До програми фестивалю увійшли фільми-переможці 7-го міжнародного фестивалю «Docudays UA», який відбувся з 26 березня до 2 квітня 2010 року в Києві, а також фільми-призери найвідоміших міжнародних фестивалів документального кіно. З 2006 року «Docudays UA» є учасником Міжнародної мережі кінофестивалів з прав людини (HRFN).

Новинкою цього сезону стали ретроспективи майстрів світової документалістики Яцека Блавута (Польща) і Сергія Буковського (Україна). У спеціальну програму увійшла також добірка фільмів «Україна у фокусі» відомого режисера Олени Фетісової.

Фільми мандрівного фестивалю в регіонах розділені на декілька програм. Перша спеціальна програма - «Країна різноманіття», яка присвячена подоланню ксенофобії і расової нетерпимості, формуванню позитивного ставлення молоді до інших націй і культур.

Ще одна проблема, якій приділена увага фестивалю «Docudays UA», - права дитини. Формування цієї програми в Україні здійснювалося при співпраці з представництвом Дитячого Фонду ООН (ЮНІСЕФ).

Добірку документальних кінострічок «Юні герої» склали фільми, призначені для юного глядача. Як стверджують організатори фестивалю, цю добірку можна назвати унікальною, оскільки в цей час документальні фільми для дітей є рідкістю.

Як відзначають організатори «Docudays UA», мета фестивалю – засобами кіномистецтва привернути увагу українського суспільства до проблем «звичайної» людини, сприяти розвитку відкритого діалогу про права людини, утвердженню ставлення до людської гідності як найвищої цінності.

Для досягнення цієї мети після перегляду фільмів організовувалися зустрічі з відомими правозахисниками, діячами культури і мистецтва, проводилися тематичні дискусії і обговорення. Цього року у фестивалі брали участь правозахисники зі Всеукраїнської програми «Розуміємо права людини». Модератори дискусій допомагали спрямувати обговорення в потрібне русло, щоб глибше зрозуміти і осмислити ті теми, які поставали перед глядачами в побаченому ними кіно.

 

«Docudays UA» в Луганську

До Луганська «Docudays UA» приїжджає вже вчетверте. Цього року ознайомитися з кращими фільмами світової і вітчизняної документалістики прийшло більше 1000 чоловік.

Кінопокази в Луганську були поділені на денні і вечірні. У першій половині дня фільми подорожували вузами нашого міста, серед яких Луганський Інститут Педагогічної післядипломної освіти, Луганський національний університет імені Тараса Шевченка і Луганський державний університет внутрішніх справ. «Зважаючи на специфіку показів документального кіно в навчальних закладах, - пояснює один з організаторів фестивалю в Луганську, прес-координатор Правозахисного центру «Поступ» Ярослав Мінкин, - увазі студентів і викладачів були представлені найбільш динамічні фільми. Саме тому нерідко розпалювалися спори і дискусії, що затягувалися набагато довше, ніж спочатку було заплановано».

Вечірні покази, відкриті для всіх охочих, були більш насиченими: кожен вечір демонструвалося відразу по три фестивальні стрічки.

Під час обговорень фільмів в Луганську найбільший резонанс викликала проблема безпеки журналістів і абсолютної безкарності злочинців, винних в загибелі представників ЗМІ. Саме цій темі присвячений фільм Валерія Балаяна «Любіть мене, будь ласка». У ньому описуються події, що сталися в центрі Москви, недалеко від Незалежного прес-центру, де серед біла дня невідомий убив адвоката-правозахисника Станіслава Маркелова і смертельно ранив 25-річну журналістку Анастасію Бабурову. «Любіть мене, будь ласка» – це один з останніх електронних листів дівчини, який отримали її батьки.

«У Луганську обговорення було дуже конструктивним, - говорить Ярослав Мінкин. – Активну участь брали журналісти, стурбовані тим, що в Росії, країні на яку рівняється наш уряд, убити журналіста можна просто серед біла дня».

Що стосується глядацького кола, на відкритті фестивалю, яке відбулося в ЛНУ імені Тараса Шевченка, можна було зустріти як представників правозахисної спільноти, так і завсідників Луганського кіноклубу, що виступив одним з партнерів «Docudays UA» в Луганську. У якості гостей фестивалю були присутні координатор Всеукраїнської освітньої програми «Розуміємо права людини» Костянтин Реуцький і головний фахівець головного управління юстиції у Луганській області Світлана Сидоренко.

Регіональним представником фестивалю в Луганську виступив Правозахисний центр «Поступ», за підтримки  Луганського обласного дискусійного клубу інтелектуального кіно (Луганський кіноклуб), кіноклубу «Луганда-хаус», Літературного угрупування «СТАН» і Інтернет-порталу культури «Тиск світла».

Партнери фестивалю: Центр інноваційних технологій при ЛНУ, кіноклуб «Окино», Луганський Правовий фонд при ЛГУВД, Луганський Державний Інститут Мистецтва і Культури.

 

«Docudays UA» в Алчевську

Близько 500 людей завітали на фестиваль в Алчевську. Для цього міста – це лише другий візит фестивалю. Покази з 8 до 10 листопада пройшли в Донбаському Державному технічному університеті (ДонДТУ), розважальному центрі «Ударник» і кінотеатрі «Мир». Глядацьку аудиторію тут склали в основному студенти і школярі, і лише декілька представників більш старшого покоління вшанували фестиваль своєю присутністю.

Як відзначає організатор фестивалю в Алчевську, голова профспілкового комітету студентів ДонДТУ Максим Філатов, перегляд фільмів викликав дуже завзяті дискусії. Обговорювати фільми і проблеми, представлені в них, продовжували і під час кофе-брейків. Тут, як і в Луганську, полеміка також тривала довше наміченого часу, а в останній день обговорення перевалили навіть за північ.

Особливі розбіжності в алчевських глядачів викликав фільм «День, коли я вирішив стати Ніною» (Нідерланди), що розповідає про одинадцятирічного хлопчика, який одного разу вирішує стати дівчинкою. Рішення батьків хлопчика підтримати і допомогти йому для нашого суспільства, мабуть, ще дуже незрозуміло. Багато учасників обговорення були переконані, що проблему слід було вирішити просто: за допомогою ременя.

Як представник правозахисників, на фестиваль в Алчевське був запрошений Сергій Зуєв, директор Алчевського міського центру соціальних служб для сім'ї, дітей і молоді.

Організатором фестивалю в Алчевське виступив профком студентів ДонДТУ за підтримки виконавчого комітету Алчевської міської ради.

 

Мандрівний фестиваль документального кіно про права людини проводиться за підтримки Національного фонду підтримки демократії (США), Міжнародного фонду «Відродження», Movies that Matter, Міжнародної організації міграції, Дитячого Фонду ООН (ЮНІСЕФ), німецького культурного центру «Гете-інститут», Польського інституту в Києві, Державної служби кінематографії Міністерства культури і туризму України, Національного союзу кінематографістів, Національної освітньої програми «Розуміємо права людини».

 

Олена Панченко, "Тиск Світла"