Правозахисники та політики обговорять європейські засади свободи мирних зібрань у Луганській області

 

14 березня, о 12:00 у Луганській міській раді (2 корпус, вул. Пушкіна, 8, «Будинок учителя»)

Відбудеться круглий стіл «Свобода мирних зборів. Європейські принципи та українська практика – погляд з Луганська».

 

Свобода зібрань – одне з найважливіших прав людини, яке є ефективним інструментом захисту громадянських прав, громадського контролю за владою та локомотивом соціальних змін.

Останнім часом все більше українців стали користуватися цим правом (згідно даних МВС України за 5 місяців 2010 року в Україні відбулося 181,7 тис. масових заходів з 95,8 млн. учасників, тоді як за весь 2009 рік відбулося 156,5 тис. заходів з 61,5 млн. учасників). Зросла результативність таких зібрань: об’єднання студентів, дрібних підприємців та незалежні профспілки у результаті проведених ними в останні два роки демонстрацій досягли скасування низки законодавчих ініціатив влади. Проте зросла і кількість фактів порушень свободи зібрань.

Хоч ситуація з дотриманням права на мирні зібрання в Україні не така критична, як, скажімо, в Росії, де віднедавна заборонено масово збиратись іграшкам, чи в Білорусі, де взагалі тепер карається не лише масове мовчання, а й «бездіяльність» у публічному місці, проте варто докласти зусиль, щоб в української влади у жодному випадку не виникло бажання орієнтуватись у цьому питанні на своїх сусідів.

З цією метою під час круглого столу відомі правозахисники, громадські активісти та політики, представники органів місцевого самоврядування та Міністерства внутрішніх справ, судді адміністративних судів та представники ЗМІ розпочнуть діалог щодо такої важливої теми, як фундаментальне право людей на мирні зібрання.

 

У заході візьмуть участь експерти Володимир Чемерис (президент Інституту «Республіка», член правління УГСПЛ), Михайло Лебедь (Фундація Регіональних Ініціатив), Костянтин Рєуцький (голова правління Правозахисного центру «Поступ», член правління УГСПЛ).

 

Захід організовано Всеукраїнською ініціативою «За мирний протест!» і Національним Демократичним Інститутом США. Координацію дій Ініціативи в Луганській області взяв на себе Правозахисний центр «Поступ». Ініціатива об’єднала організації та активістів, котрі вже не перший рік займаються проблематикою мирних зборів. Принциповим питанням організації кампанії є створення загальнонаціональної мережі активістів та волонтерів. Для цього у кожному регіоні працюють координатори, що організовують роботу з людьми, які хочуть долучитися до кампанії.

 

Під час круглого столу планується обговорення наступних тем:

  1. Принципи свободи зібрань (Євроконвенція, рішення Євросуду, Керівні принципи зі свободи зібрань ОБСЄ).
  2. Судові заборони мирних зібрань.
  3. Дії органів внутрішніх справ під час мирних зібрань.
  4. Українське законодавство про свободу мирних зібрань та проект закону «Про свободу мирних зібрань».

 

Подібні заходи пройшли також у Києві, Рівному, Харкові, Донецьку та Севастополі.

Про Всеукраїнську Ініціативу «За мирний протест!» а також про ситуацію з дотриманням права на мирні зібрання читайте тут – www.zmina.org.ua

 

 

Прес-служба Правозахисного центру «Поступ»