Верховна Рада стане екраном для заборонених фільмів

У ніч на 28 червня в Києві пройде літературно-кінематографічна акція «Мистецтво очима цензора». 27 червня, напередодні Дня Конституції, громадські активісти проведуть під стінами Верховної Ради літературно-музичну акцію проти закону «Про захист суспільної моралі», яка продовжиться в ніч на 28 червня фестивалем забороненого кіно «Мистецтво очима цензора». 

Відомі українські письменники та правозахисники прийдуть до будівлі українського Парламенту, щоб висловити свої аргументи на користь скасування закону «Про захист суспільної моралі», який створює передумови для системних порушень свободи вираження поглядів. У Маріїнському парку пройде великий літературно-музичний концерт та показ гостросоціальних фільмів, які за визначенням закону «Про захист суспільної моралі» можуть бути визнані «порнографією» та «пропагандою жорстокості та насильства».

 

«Спроби державного регулювання суспільної моралі в тому вигляді, в якому воно існує у сучасній Україні – це суцільний популізм: спекулювання на домінуючих патерналістських настроях та загравання перед консервативно налаштованою більшістю» - вважає один з координаторів кампанії, Костянтин Рєуцький, - «Регулювання суспільної моралі, безумовно, потрібне. Але роль держави в цьому процесі має бути зведена до мінімуму. Згідно із стандартами Європейського Суду, держава має повноваження втрутитися виключно у випадках, коли вираження поглядів митця, або журналіста несе реальну, а не гіпотетичну загрозу правам інших осіб.  Ми можемо спостерігати, як у розвинутих демократичних країнах  в останні десятиріччя акцент державного регулювання суспільної моралі невпинно змінюється з правового регулювання (заборон та покарань) в бік просвітництва та освіти. Саме таким шляхом має йти й Україна».

Під час акції активісти громадської Кампанії проти встановлення цензури в ЗМІ і мистецтві продовжать збирати підписи під зверненням з вимогою оскаржити конституційність цього закону в Конституційному Суді України. Позакінченні акції тексти звернення будуть передані керівникам усіх парламентських фракцій. 

Щоб сказати своє тверде «ні» абсурдному закону, на літературну сцену вийдуть: Сергій Жадан, Ярослав Мінкін, Любов Якимчук, Артем Полежака, Вано Крюгер, Юлія Скорода та інші. 

Відразу після настання темряви Маріїнський парк перетвориться в кінотеатр, а Верховна Рада України стане величезним екраном, на який будуть проектуватися всесвітньо відомі кінострічки, які в різні часи заборонялися «борцями за мораль». Організатори акції мають намір на історичних прикладах показати, як під приводом боротьби за абстрактні моральні цінності в Україні вже найближчим часом може бути заборонено висловлення будь-яких незручних для влади думок про актуальні суспільні проблеми. 

У рамках акції глядачі зможуть подивитися: 
«1984» (Майкл Редфорд) 
«Механічний апельсин» (Стенлі Кубрик) 
«Бляшаний барабан» (Фолькер Шльондорф) 
«Антихрист» (Ларс фон Трієр) 

Крім того, глядачам будуть показані короткі фільми про історію світової цензури та негативні наслідки надмірної та неконтрольованої суспільством старанності моралістів. 

Нагадаємо, що акція «Мистецтво очима цензора», далеко не перша ініціатива активістів з боротьби з цензурою в Україні.15 червня під стінами Секретаріату Президента вже відбулася мистецька акція за скасування закону «Про захист суспільної моралі» і припинення дії Національної експертної комісії. Разом з вимогою оскаржити конституційність норм закону «Про захист суспільної моралі» Віктору Януковичу піднесли гігантську коробку сірників, таким чином запропонувавши Президентові зробити вибір: знищити частину світової культурної спадщини, як це робили у фашистській Німеччині і сучасній Росії, або прислухатися до вимог правозахисників та культурних лідерів і оскаржити конституційність закону «Про захист суспільної моралі» в суді. Звернення активістів до Президента до цього часу залишається без відповіді. 

Початок літературної акції - 16:00; 
Початок перегляду фільмів - 21:30. 
Акція «Мистецтво очима цензора» пройде в рамках Громадської кампанії проти встановлення цензури ЗМІ і творів мистецтва, яка адмініструється Правозахисним центром «Поступ» в партнерстві з Гельсінським фондом з прав людини (Варшава) за підтримки Інституту Відкритого Суспільства (OSI). Партнерську підтримку акції надасть Інститут «Нова демократія». 

 

 

 

 

 

 

Прес-служба Правозахисного центру «Поступ»