Дії на захист дітей групи ризику: досвід Польщі, Німеччині та Україні

Пропонуємо ознаймитися з перебігом та результатами тристороннего українсько-польсько-німецького проекту «Дії на захист дітей групи ризику: досвід Польщі, Німеччині та Україні», який був реалізований Правозахисним центром "Поступ" у 2010 році у партнерстві з Гельсінським Фондом з Прав Людини (Варшава, Польща) та Громадською організацією "Німецько-російській обмін" (Берлін, Німеччина).

У реалізації проекту також взяли активну участь ММГО "М'АРТ" (Чернігів), ГО "М.Арт.Ин-клуб" (Макіївка), Харківська обласна фундація "Громадська альтернатива". Проект було здійснено у рамках другого етапу плану дій Всеукраїнської освітньої програми "Розуміємо права людини". Вагомий внесок у реалізацію проекту було зроблено експертами Управління (а після його ліквідації - Відділу) моніторингу дотримання прав людини у дяльності органів внутрішніх справ Апарату міністру ВС України.

 

1. Загальна інформація:

 

Назва проекту: «Дії на захист дітей групи ризику: досвід Польщі, Німеччині та Україні»

 

Період фактичної тривалості проекту:  20.01.2010 – 30.11.2010

 

Координати грантоодержувача та партнерських організацій:

 • Громадська організація  Правозахисний центр «Поступ», Україна, Луганськ, вул. 30-лєтія Побєди, 2/50, факс: +38 0642 49 59 63, www.postup.lg.ua
 • Helsiсska Fundacja Praw Czіowieka, 11 Zgoda Str. 00 – 018 Warsaw, Poland, факс: +48 (22) 556 44 50, www.hfhrpol.waw.pl
 • Громадська організація Німецко-Російський Обмін, Badstr. 44 , 13357 Berlin, факс: 0049 (0) 30 / 44 66 80-10, www.austausch.org

 

2. Вхідні умови

 

Довгострокова ціль:

Сприяння розбудові в Україні ефективної системи забезпечення прав людини по відношенню до дітей груп ризику (під загрозою деморалізації, дітей вулиць, дітей, що перебувають у конфлікті з законом – тих, хто в силу складних життєвих обставин часто стикається з міліцією).

 

Цілі:

 1. Побудова та впровадження моделі проекту міжнародного партнерства, основаного на досвіді робот із молоддю та неповнолітніми, для пошуку результативних рішень локальних проблем, пов’язаних із захистом дітей груп ризику;
 2. Обмін досвідом діяльності громадських організацій у 3 країнах та створення площадки для розробки ефективних освітніх програм для інституцій, що працюють для захисту прав та інтересів дітей груп ризику;
 3. Обмін знаннями та досвідом функціонування державних систем діяльності в інтересах неповнолітніх груп ризику, в тому числі тих, що опинилися у конфлікті з законом в Україні, Польщі та Німеччині;
 4. Напрацювання моделей ефективної взаємодії НУО та державних структур для покращення ситуації з дотриманням прав дітей груп ризику в Україні (на основі досвіду Польщі та Німеччини); 
 5. Розробка навчального модуля для освіти співробітників української міліції зі стандартів поводження з дітьми груп ризику, який пізніше буде використано в рамках всеукраїнської освітньої програми «Розуміємо права людини» у навчальних заходах для співробітників міліції, запланованих на 2010-2012 роки;
 6. Включення польського та німецького досвіду роботи з представниками правоохоронних органів в освітню діяльність українських НУО для навчання представників українських правоохоронних органів розумінню та впровадженню стандартів прав дітей.

 

Методи:

 • Підготовка оглядів ситуації роботи с дітьми груп ризику у 3-х країнах, з акцентом на діяльність правоохоронних органів – готують координатори у кожній з країн, спільно з залучиними експертами;
 • Спільна організація та проведення та території України триденного експертно-практичного семінару «Міжнародні стандарти прав людини та поводження з неповнолітніми групп риска: досвід Польщі, Німеччини та України» для 20 представників НУО та державних установ, що працюють в інтересах дітей груп ризику. В семінарі візьмуть участь експерти з Німеччини та Польщі (що мають досвід роботи в області дотримання прав дітей як з боку НУО, так и правоохоронних структур), представники Управління моніторингу дотримання прав людини у діяльності МВС (помічники Міністра внутрішніх справ з питань дотримання прав людини) та інших державних інституцій, відповідальних за дотримання прав дітей груп ризику.
 • Підготовка спільної публікації за підсумками даного семінару. Публікація включатиме підготовлені огляди ситуації роботи з дітьми груп ризику в 3-х країнах, з акцентом на діяльність правоохоронних органів; рекомендації, вироблені тристороннею експертною групою, спрямовані на зміну становища дітей груп ризику, в тому числі у конфлікті з законом в Україні та розроблену концепцію освітніх дій в інтересах дітей даної групи для представників державних та громадських інституцій у вибраних регіонах України. Обсяг публікації 50 сторінок, наклад 500 екземплярів.
 • Презентація рекомендацій щодо покращення стану з дотриманням прав дітей груп ризику в Україні для українського уряду на рівні Міністра внутрішніх справ.
 • Робота тристоронньої експертної групи по підготовці концепції стратегії освітніх дій в інтересах дітей груп ризику, зокрема щодо підготовки семінару та спільної публікації. Робота буде вестися «віддалено» - комунікація між національними експертними групами здійснюватиметься шляхом електронної пошти й проведення 4 інтернет-конференцій.
 • Участь німецьких та польських експертів у підготовці та проведенні освітніх заходів для представників українських НУО, держструктур та правоохоронних органів, що працюють з дітьми у конфлікті з законом, що заплановані на 2010-2012 роки у рамках програми «Розуміємо права людини», яка реалізується за участю правозахисного центру «Поступ» - зазначені дії заплановані, в том числі, як продовження роботи за цим проектом.

 

Очікувані результати:

 • 20 представників НУО та інституцій, відповідальних за дотримання прав дітей груп ризику з України, Німеччини та Польщі познайомляться з досвідом систем робот із дітьми даної групи у 3 країнах, обговорять практики, проблеми і перспективи роботи громадських організацій в цій сфері та можливості впливу НУО на державні інституції.
 • За участю експертів 3 країн буде розроблено концепцію освітніх дій, спрямованих на дотримання прав дітей груп ризику, для представників державних та громадських інституцій вибраних регіонів України.
 • Буде підготовлено спільну публікацію за підсумками семінару та розробки концепції освітніх дій, спрямованих на дотримання прав дітей груп ризику. Обсяг публікації 50 сторінок, наклад 500 екземплярів.
 • Тристороннею експертною групою буде розроблено освітній модуль з прав дітей груп ризику, який буде включено у програму семінарів для співробітників правоохоронних органів України, що заплановані на 2010 рік у рамках  національної освітньої програми «Розуміємо права людини».
 • Досвід функціонування громадських організацій України та Польщі, що працюють в інтересах дітей груп ризику, буде поширено серед НУО Німеччини.
 • Інформація про проект і матеріали, розроблені в результаті проекту будуть розповсюджуватися у 3х країанах – для створення можливості використання зазначеного досвіду іншими організаціями.
 • Буде зміцнено якісне партнерство НУО з 3 країн. Буде розроблена стратегія довгострокового співробітництва між організаціями-партнерами, простір для обміну інформацією, гарними практиками та освітніми матеріалами – в тому числі для розвитку діяльності, спрямованої на сприяння розбудові в Україні ефективної системи забезпечення прав людини по відношенню до дітей груп ризику (які знаходяться під загрозою деморалізації, дітей вулиці, дітей, які перебувають у конфлікті з законом – тих, хто через складні життєві обставини часто стикаються з міліцією).

 

План заходів:

 • Формування національних експертних груп у Німеччині, Польщі та Україні.
 • Підготовка експертного семінару.
 • Проведення експертного семінару.
 • Підготовка тристоронньою експертною групою пакету рекомендацій для українського уряду з покращення ситуації щодо дотримання прав дітей груп ризику.
 • Розробка тристоронньою експертною групою  навчального модуля для співробітників міліції
 • Презентація результатів проекту. Проведення заходу для представників українського уряду та журналістів, представлення пакета рекомендацій та навчального модуля для співробітників міліції.
 • Підведення підсумків проекту. Розповсюдження позитивного досвіду. Підготовка звітів. Планування подальших дій.

 

 

3. Реалізація проекту

 

Перебіг проекту:

 

В рамках проекту з січня по жовтень 2010 року згідно плану виконані наступні дії:

 

 

 • Сформовано національні експертні групи.

Протягом першого та другого місяців проекту національними координаторами сформовано експертні групи. До складу груп увійшли представники недержавних організацій та поліцейських відомств України, Польщі та Німеччини. Склад експертних груп:

Польща: Ельжбета Чиж (Elzbietta Czyz), Гельсінський Фонд з Прав Людини(Варшава); Ольга Саломатова(OlgaSalomatova), координатор національної експертної групи, Гельсінський Фонд з Прав Людини(Варшава); Агнешка Маковська(AgnieszkaMakowska), Районне Управління ПоліціїВаршава Воля (Варшава); Анджей Орловски(AndrzejOrlowski), Асоціація ГрупиПедагогики таСоціальноїАнімаціїПрага Північ(Варшава).

Німеччина: Тім Бозе (Tim Bohse), координатор національної експертної групи, Громадськаорганізація «Німецько-Російськійобмін» (Берлін), Констанзе Фритш(Konstanze Fritsch), Центр координаціїдопомоги дітям та молоді(Берлін); Маттіас Ністрой (Matthias Niestroj), Берлінске бюро з консультаційта посередництвудиверсіїудепартаментіполіції(Берлін).

Україна: Костянтин Рєуцький, координатор національної експертної групи, Правозахиснийцентр «Поступ» (Луганськ), Правозахиснадитяча мережаДонбасу; СергійБуров, Громадськаорганизація «М'АРТ» (Чернігів), Всеукраїнськаосвітняпрограма«Розуміємо права людини»; Олександр Войтенко, Всеукраїнськаасоціація«Нова доба» (Гадяч), Всеукраїнськаосвітняпрограма«Розуміємо права людини»; Марія Ясеновська, ХОФ «Громадськаальтернатива» (Харків), Всеукраїнськаосвітняпрограма«Розуміємо права людини»; Анна Христова, ХОФ «Громадськаальтернатива»  (Харків), Национальная юридическая академия им. Ярослава Мудрого; Вікторія Федотова, Громадськаорганізація «МАРТІН-клуб» (Макіївка), Правозахиснадитяча мережаДонбасу; Юрій Білоусов, Міністерство внутрішніх стравУкраїни, Управліннямоніторингудотримання прав людини у діяльності органів внутрішніх справ; Вадим Пивоваров, Міністерство внутрішніх стравУкраїни, Управліннямоніторингудотримання прав людини у діяльності органів внутрішніх справ; Алексей Лазаренко, Міністерство внутрішніх стравУкраїни, Управліннямоніторингудотримання прав людини у діяльності органів внутрішніх справ; Ольга Вилкова, Міністерство внутрішніх стравУкраїни, Управліннямоніторингудотримання прав людини у діяльності органів внутрішніх справ, Микола Мазур, Луганській інститут внутрішніх справ ім.. Дидоренка.

Всі зазначені експерти мають великий досвід практичної роботи в інтересах дітей кризових категорій, досвід роботи з аналізу законодавства, досвід проведення моніторингів стану дотримання прав людини.

 

 

 • Проведено аналіз ситуації дотримання прав дітей груп ризику в Україні.

Експертами проекту проаналізовано законодавство та правозастосувальна практика України та виявлено проблемні сфери, пов’язані з дотриманням прав дітей вразливих категорій. Зібрана інформація про факти порушень прав дітей груп ризику (з акцентом на діяльність правоохоронних органів). У підготовці аналізу використовувалася інформація, зібрана в рамках роботи мережі правозахисних дитячіх приймалень Луганської та Донецької областей, дані Управліннямоніторингудотримання прав людини у діяльності органів внутрішніх справМіністерствавнутрішніх стравУкраїни, проаналізовані публікації засобів масової інформації тощо. З матеріалами аналізу ознайомлено німецьких та польських експертів проекту. Польськими та німецькими експертами підготовлено та представлено українським колегам огляд національних систем та стандартів надання допомоги дітям груп ризику. Матеріали додаються у електронному вигляді (Додаток №1). Посилання на матеріали у відкритому доступі: http://postup.lg.ua/korotkiy-oglyad-situaciyi-z-dotrimannya-prav-ditey-grup-riziku-v-ukrayini

http://postup.lg.ua/fakty-narusheniy-prav-detey-grupp-riska-sotrudnikami-ovd-zafiksirovannye-obshchestvennymi

http://postup.lg.ua/node/178

 

 

 • Підготовлено та проведено експертно-практичний семінар «Міжнародні стандарти прав людини та поводження з неповнолітніми груп риска: досвід Польщі, Німеччини та України».

У семінарі взяли участь експерти проекту: Ольга Саломатова(OlgaSalomatova), координатор національної експертної групи, Гельсінський Фонд з Прав Людини(Варшава); Агнешка Маковська(AgnieszkaMakowska), Районне Управління ПоліціїВаршава Воля (Варшава); Костянтин Рєуцький, координатор національної експертної групи, Правозахиснийцентр «Поступ» (Луганськ), Правозахиснадитяча мережаДонбасу; СергійБуров, Громадськаорганизація «М'АРТ» (Чернігів), Всеукраїнськаосвітняпрограма«Розуміємо права людини»; Олександр Войтенко, Всеукраїнськаасоціація«Нова доба» (Гадяч), Всеукраїнськаосвітняпрограма«Розуміємо права людини»; Марія Ясеновська, ХОФ «Громадськаальтернатива» (Харків), Всеукраїнськаосвітняпрограма«Розуміємо права людини»; Анна Христова, ХОФ «Громадськаальтернатива»  (Харків), Национальная юридическая академия им. Ярослава Мудрого; Вікторія Федотова, Громадськаорганізація «МАРТІН-клуб» (Макіївка), Правозахиснадитяча мережаДонбасу; Олена Горгадзе-Кузнецова, Громадськаорганізація «МАРТІН-клуб» (Макіївка), Правозахиснадитяча мережаДонбасу; Вадим Пивоваров, Міністерство внутрішніх стравУкраїни, Управліннямоніторингудотримання прав людини у діяльності органів внутрішніх справ; Алексей Лазаренко, Міністерство внутрішніх стравУкраїни, Управліннямоніторингудотримання прав людини у діяльності органів внутрішніх справ; Ольга Вилкова, Міністерство внутрішніх стравУкраїни, Управліннямоніторингудотримання прав людини у діяльності органів внутрішніх справ.В якості спостерігача на семінарі була присутня представниця Фундації ПАУСІ Ольга Галицька. З огляду на форс-мажорні обставини – виверження вулкану в Ісландії та закриття авіарейсів з Європи – бути присутніми на семінарі не змогла частина польських експертів та всі німецькі експерти проекту. Проте всі вони взяли участь у представлені та обговоренні матеріалів семінару завдяки організованій під час другого та третього днів заходу скайп-конференції.

Експертною групою були розглянуті окремі складові проблеми дотримання прав дітей груп ризику в Україні, польській та німецький досвід подолання подібних проблем, визначено стратегію і графік подальшої спільної роботи в рамках проекту. Польські та німецькі експерти познайомилися з успішним досвідом функціонування коаліцій українських недержавних організацій, що працюють в інтересах дітей та досвідом функціонування спеціалізованої контролюючої структури в рамках Міністерства внутрішніх справ України, функцією якої є моніторинг дотримання прав людини співробітниками міліції.

Під час семінару в тому числі прийнято рішення систематизувати інформацію про порушення прав дітей груп ризику та представити її на розгляд Комітету з прав дитини ООН, розпочати системне спостереження, збір та систематизацію фактів порушення прав дітей кризових категорій в Україні, спираючись на мережу дитячих правозахисних приймалень Луганської та Донецької областей а також на приймальні партнерських організацій з інших регіонів України.

Друковані, фото та аудіоматеріали семінару, реєстраційна та оціночні форми додаються (Додаток №2). Фоторепортажі:

http://picasaweb.google.com.ua/reutski/qoWzDL

http://edu.helsinki.org.ua/index.php?id=1272103333

http://postup.lg.ua/news/uk-ssha-ocenili-vybory-v-ukraine

 

 

 • Інформацію про порушення прав дітей груп ризику, зібрану в рамках проекту, представлено Комітету з прав дитини Організації Об’єднаних Націй.

Інформацію було систематизовано, включено до Альтернативної доповіді, підготовленої асоціацією дитячіх правозахисних організацій та представлено на розгляд Комітету 16 червня 2010 року експертом проекту «Дії на захист дітей групи ризику: досвід Польщі, Німеччині та Україні» Марією Ясеновською. Розглянувши інформацію, підготовлену експертами проекту, Комітет поставив уряду України окреме запитання стосовно поширених випадків застосування жорстокого та принижуючого гідність поводження по відношенню до дітей кризових категорій з боку працівників правоохоронних органів України. На думку експертів проекту, це стане додатковим фактором, який змусить уряд України взяти до уваги рекомендації, розроблені в рамках проекту.

Матеріали, підготовлені для включення у Альтернативну доповідь додаються (Додаток №3).

Адреса матеріалів на сайті Правозахисного центру «Поступ»: http://postup.lg.ua/fakty-narusheniy-prav-detey-grupp-riska-sotrudnikami-ovd-zafiksirovannye-obshchestvennymi

http://postup.lg.ua/node/178

Інформація про представлення доповіді та перелік запитань до уряду України: http://wcu-network.org.ua/ua/defence-rights/news/896

 

 

 • Розроблено рекомендації для українського уряду щодо покращення ситуації дотримання прав дітей груп ризику в Україні.

Протягом травня-вересня 2010 року проведено 10 інтернет-конференцій між представниками національних експертних груп України, Німеччини та Польщі. Для спілкування експертів проекту на платформі googlegroupsстворено розсилку «children-at-risk». У період підготовки рекомендацій та освітніх модулів на адресу розсилки було надіслано 145 повідомлень від експертів робочої групи.

Оброблено та перекладено українською пропозиції та матеріали, представлені німецькими та польськими експертами. Перекладено польською та німецькою мовами матеріали, підготовлені українськими експертами; матеріали аналізу стану дотримання прав дітей груп ризику в Україні направлено для вивчення польським та німецьким експертам проекту. Координаторами національних експертних груп велося інтенсивне електронне листування з узгодження рекомендацій та навчального модуля.

Робота велася у тісній співпраці з представниками Відділу моніторингу дотримання прав людини у діяльності ОВС Апарату Міністра внутрішніх справ України та представниками Департаменту освіти та науки МВС.

У рекомендаціях експерти проекту звертають увагу українського уряду на наступні проблемні сфери: «каральний підхід» щодо дітей під загрозою деморалізації та деморалізованих, існуючий в українській системі; відсутність спеціального органу, координуючого дії різних державних інституцій в інтересах дітей груп ризику; слабка координація дій між різними державними установами, що працюють в інтересах дітей; відсутність ефективних механізмів правового захисту дітей, постраждалих від незаконного насильства (наголос на насильстві з боку представників міліції); невідповідність процедури допиту дітей свідків та постраждалих від злочинів міжнародним стандартам прав дитини; невідповідність карного впровадження щодо неповнолітніх міжнародним стандартам прав дитини; відсутність якісної освіти з прав людини та прав дитини в системі підготовки кадрів для ОВС України. 

Попередні рекомендації розміщені для ознайомлення на сайті всеукраїнської освітньої програми «Розуміємо права людини» (http://edu.helsinki.org.ua/index.php?id=1287650722) та на сайті соціальної мережі активістів правозахисного руху «Правозахисні активісти в дії» (http://hr-activists.net/actions/forum/forum1/topic9/#message44).

Повний текст рекомендацій розміщено на сайті Правозахисного центру «Поступ»: http://postup.lg.ua

 

Текст рекомендацій додається до звіту в електронному вигляді (Додаток №4).

 

 

 • Розроблено 2 освітніх модулі для навчання працівників міліції стандартам поводження з дітьми груп ризику.

У розробці навчальних модулів для навчання працівників міліції стандартам прав дитини взяли участь експерти всеукраїнської освітньої програми «Розуміємо права людини». Матеріали експертно-практичного семінару увійшли до програми навчального курсу для представників Департаменту освіти та науки МВС України «Навчання правам людини в системі МВС» (http://edu.helsinki.org.ua/index.php?id=1274878250). У проведенні першого семінару навчального курсу взяли участь польські експерти проекту – Ольга Саломатова та Агнешка Маковська. Напрацювання експертно-практичного семінару також були використані під час проведення першого семінару навчального курсу «Школа – територія прав людини», у якому взяли участь вчителі, вихователі та представники адміністрацій спеціалізованих дитячих установ у структурі Департаменту виконання покарань України – шкіл соціальної реабілітації (http://edu.helsinki.org.ua/index.php?id=1280903789). Німецькі та польські експерти проекту взяли участь у підготовці навчальних програм вказаних заходів. Програми заходів додаються у електронному вигляді.

До розробки освітніх модулів для навчання працівників органів внутрішніх справ стандартам поводження з дітьми груп ризику було залучено учасників навчального курсу «Навчання правам людини в системі МВС» – викладачів вищих навчальних закладів в системі підготовки кадрів для ОВС України. Координацію розробки освітніх модулів було доручено викладачеві Луганського інституту внутрішніх справ ім..Е.Дідоренка Миколі Мазуру.

Пропозиції щодо впровадження спецкурсів зі стандартів прав дитини для системи підготовки та перепідготовки кадрів ОВС увійшли до підсумкової публікації за результатами проекту. Матеріали освітніх модулів додаються до звіту у електронному вигляді (Додаток №5).

 

 

 • Підготовлено та оприлюднено у засобах масової інформації 6 статей що висвітлюють проблематику та перебіг проекту.

У статтях використовувалися матеріали, надані експертною групою проекту та коментарі експертів проекту. Публікації викликали зацікавленість журналістів. Після оприлюднення статей до представників проекту зверталися за коментарями ситуацій, пов’язаних із порушенням прав дитини журналісти п’яти друкованих видань та телеканалів («П’ятий канал», СТБ, Чернігівська телерадіокомпанія, «Газета по-українські» тощо). Публікації викликали резонанс у професійній спільноті та суспільстві у цілому. Після виходу публікацій значно збільшилася кількість звернень до організацій-партнерів проекту за консультаціями з різних питань щодо проблем порушення прав дитини працівниками правоохоронних органів від представників НДО та державних установ з різних регіонів України. На третину збільшилася кількість звернень до приймалень організацій «Правозахисної дитячої мережі Донбасу».

Зміст статей та перелік посилання на публікації матеріалів містяться у додатках до звіту (Додаток №6).

Деякі з посилань:

http://human-rights.unian.net/ukr/detail/194447

http://gazeta.ua/index.php?id=350006

http://www.golosua.com/suspilstvo/2010/08/09/ukrayinski-polski-ta-nimecki-pravozahisniki-vimaga/  

http://umdpl.info/index.php?id=1271925594

http://helsinki.org.ua/index.php?id=1281097882

http://women.library.kr.ua/news.php?lng=ru&pg=1438

http://www.gazeta.dp.ua/read/deystviya_v_zashitu_detey_uyazvimih_grupp_vkluchaytes_

http://www.kirovograd.net/society/2010/2/25/diyi_na_zahist_ditei_vrazlivih_grup.htm?print

 

 

 • Проведено презентацію результатів проекту.

Результати роботи тристоронньої експертної групи були презентовані в Києві 15 та 16 жовтня 2010 року в рамках Конференції «розвиток освіти в галузі прав людини».

Попередні рекомендації були обговорені під час секційного засідання 15 жовтня разом з представниками організацій та установ, що працюють в інтересах дітей. 16 жовтня під час пленарного засідання відбулася презентація підсумкових результатів проекту.

У презентації взяли участь польські експерти (Ольга Саломатова, ГельсінськійФонд з Прав Людини та Агнешка Маковська, Управління поліції Варшава-Воля), представник Міністерства юстиції України (Юрій Зайцев, Управління урядового уповноваженого усправахЄвропейського Суду), представники Міністерства внутрішніх справ України (Олексій Лазаренко та Олег Мартиненко, Відділ моніторингу дотримання прав людини у діяльності ОВС), представники громадських організацій, які виступали партнерами проекту, журналісти та представники державних установ, у функції яких входить надання допомоги дітям кризових категорій.Присутні під час заходу представники урядових структур висловлювали стурбованість проблемою та готовність співпрацювати з командою проекту для впровадження рекомендацій.

Загалом у презентації взяли участь 30осіб. Реєстраційні списки учасників презентаціїдодаються, фоторепортаж та матеріали презентації додаються до звіту в електронному вигляді (Додаток №7).

Фоторепортаж з обговорення та презентації результатів проекту:

http://postup.lg.ua/gallery/prezentaciya-ta-obgovorennya-rekomendaciy-v-ramkah-proektu-diyi-na-zahist-ditey-grup-riziku

http://picasaweb.google.com.ua/reutski/rwemLL

 

 

 • Видано збірку матеріалів проекту.

У публікацію увійшли найбільш важливі матеріали німецьких та польських експертів проекту зі стандартів прав дитини та описів національних систем допомоги дітям кризових категорій, аналіз ситуації з дотриманням прав дітей груп ризику в Україні, головні висновки експертної групи, рекомендації українському уряду щодо покращення існуючої ситуації та два освітніх модулі для навчання працівників міліції стандартам прав людини та прав дитини. Над упорядкуванням збірки працювали представники кожної з організацій-партнерів проекту.

Збірка вийшла на 86сторінках формату А4, накладом 1000 примірників. Збільшення запланованого об’єму та накладу публікації було зроблено для посилення впливу на проблему через створення сприятливого інформаційного середовища, необхідного для лобіювання змін у законодавство та змін правозастосувальної практики.

Електронний варіант публікації розміщено на сайті Правозахисного центру «Поступ»: http://postup.lg.ua/pidsumkova-publikaciya-za-rezultatami-tristoronnogo-proektu-%3C%3Cdiyi-na-zahist-ditey-grup-riziku

Підсумкова публікація за результатами проекту додається до звіту в електронному (Додаток №8) та друкованому вигляді.

 

 

 • Рекомендації розроблені в рамках проекту направлено до уряду України та розповсюджено серед зацікавлених організацій та установ.

Рекомендації експертної групи проекту направлені до Кабінету міністрів України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства юстиції, Міністерства у справах сімї, молоді та спорту України, Міністерства освіти і науки України, Міністерства праці та соціальної політики України, Державного департаменту України з питань виконання покарань, 26 Головним Управлінням внутрішніх справ, Управлінням у справах сім’ї та молоді, Службам у справах неповнолітніх обласних державних адміністрацій, міжнародні інституції . Публікація висновків експертної групи розповсюджена серед організацій-партнерів проекту, організацій, які співпрацюють зі всеукраїнською освітньою програмою «Розуміємо права людини», організацій, що входять до коаліції неурядових організацій, працюючих в інтересах дітей (www.childrights.in.ua), німецьким та польським партнерам проекту. Розповсюдження рекомендацій та лобіювання прийняття запропонованих змін заплановано у подальших спільних діях Правозахисного центру «Поступ», Гельсінського Фонду з прав людини та громадської організації «Німецько-Російській обмін».

Звіт про розповсюдження публікації додається фінансовому звіті (додаток №9). Підписні листи отримувачів публікації та реєстри з пошти додаються.

Відповіді стосовно  рекомендацій з Державного департаменту України з питань виконання покарань, Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства юстиції. (додаток 11)

 

 

Зміни відносно запланованих дій:

 • У експертно-практичному семінарі не змогли взяти участь 2 з чотирьох запрошених польських експертів та три німецьких експерти. Причиною стала несподівана відміна авіарейсів з Берліну та Варшави у зв’язку з виверженням вулкану в Ісландії. Всі вказані експерти взяли участь у дискусіях під час семінару за допомогою організованої інтернет-конференції.
 • У зв’язку із змінами графіку освітніх заходів Всеукраїнської освітньої програми «Розуміємо права людини», експертна група не встигла включити розроблені освітні модулі у програму навчального курсу «Освіта з прав людини в системі МВС». Проте у першому семінарі навчального курсу у якості тренерів взяли участь польські експерти проекту Ольга Саломатова та Агнешка Маковська. Експертною групою було прийняте рішення розробити навчальні модулі не для громадської освіти, як планувалося раніше, а для офіційної системи освіти в системі МВС. Запланована участь польськіх та німецьких експертів проекту унавчальних заходах  освітньої програми «Розуміємо права людини» у 2011 та 2012 роках.
 • У зв’язку із зміною суспільно-політичної ситуації, виникненням нових викликів правам людини, експертна група була змушена змінити акценти рекомендацій і майже на місяць відхилилася від запланованого графіку їхньої підготовки.

 

 

 

 

 

Труднощі, виклики:

Головним ускладненням для реалізації завдань проекту стала зміна суспільно-політичної ситуації в Україні, тенденція до посилення закритості публічної влади, ускладнення діалогу суспільства з владою. У травні наказом Міністра ВС було ліквідовано Управління моніторингу дотримання прав людини у діяльності ОВС, співпраця з яким була одним з ключових факторів досягнення мети проекту. Троє з чотирьох експертів проекту, які працювали  в Управлінні були змушені піти з посад, один з експертів залишився працювати у Відділі моніторингу дотримання прав людини, у який було реорганізовано Управління.

Зацікавленість представників Міністерства внутрішніх справ до співпраці з громадськими організаціями  різко знизилася після заміни керівництва Міністерства. Команді проекту не вдалося представити результати проекту (рекомендації) на міністерському рівні, як це планувалося на початку. Вірогідність швидкого прийняття рішень українським урядом задля змін ситуації згідно пропонованим рекомендаціям суттєво зменшилася. Це потребувало змін стратегії дій команди проекту. На наступний рік заплановано організацію громадської кампанії з лобіювання впровадження рекомендованих змін у державну систему допомоги дітям груп ризику.

 

Учасники проекту:

В рамках проекту працювало три національних координатора. Було сформовано три національних експертних групи. Загалом в рамках проекту працювало 19 експертів. Групи були сформовані шляхом безпосереднього запрошення фахівців, які мали великий практичний досвід роботи в інтересах дітей груп ризику, або мали вплив на прийняття рішень щодо змін ситуації.

Експерти проекту:Ельжбета Чиж (Elzbietta Czyz), Гельсінський Фонд з Прав Людини(Варшава); Ольга Саломатова(OlgaSalomatova), координатор національної експертної групи, Гельсінський Фонд з Прав Людини(Варшава); Агнешка Маковська(AgnieszkaMakowska), Районне Управління ПоліціїВаршава Воля (Варшава); Анджей Орловски(AndrzejOrlowski), Асоціація ГрупиПедагогики таСоціальноїАнімаціїПрага Північ(Варшава).Тім Бозе (Tim Bohse), координатор національної експертної групи, Громадськаорганізація «Німецько-Російськійобмін» (Берлін), Констанзе Фритш(Konstanze Fritsch), Центр координаціїдопомоги дітям та молоді(Берлін); Маттіас Ністрой (Matthias Niestroj), Берлінске бюро з консультаційта посередництвудиверсіїудепартаментіполіції(Берлін).Костянтин Рєуцький, координатор національної експертної групи, Правозахиснийцентр «Поступ» (Луганськ), Правозахиснадитяча мережаДонбасу; СергійБуров, Громадськаорганизація «М'АРТ» (Чернігів), Всеукраїнськаосвітняпрограма«Розуміємо права людини»; Олександр Войтенко, Всеукраїнськаасоціація«Нова доба» (Гадяч), Всеукраїнськаосвітняпрограма«Розуміємо права людини»; Марія Ясеновська, ХОФ «Громадськаальтернатива» (Харків), Всеукраїнськаосвітняпрограма«Розуміємо права людини»; Анна Христова, ХОФ «Громадськаальтернатива»  (Харків), Национальная юридическая академия им. Ярослава Мудрого; Вікторія Федотова, Громадськаорганізація «МАРТІН-клуб» (Макіївка), Правозахиснадитяча мережаДонбасу; Юрій Білоусов, Міністерство внутрішніх стравУкраїни, Управліннямоніторингудотримання прав людини у діяльності органів внутрішніх справ; Вадим Пивоваров, Міністерство внутрішніх стравУкраїни, Управліннямоніторингудотримання прав людини у діяльності органів внутрішніх справ; Алексей Лазаренко, Міністерство внутрішніх стравУкраїни, Управліннямоніторингудотримання прав людини у діяльності органів внутрішніх справ; Ольга Вилкова, Міністерство внутрішніх стравУкраїни, Управліннямоніторингудотримання прав людини у діяльності органів внутрішніх справ, Микола Мазур, Луганській інститут внутрішніх справ ім.. Дидоренка.

 

Співпраця партнерських організацій

Правозахисним центром «Поступ» здійснювалося загальне адміністрування проекту, координація дій партнерських організацій, медіа-супровід проекту, адміністрування фінансів проекту. Гельсінський Фонд з Прав Людини, як організація що має найбільш  потужний інтелектуальний потенціал, взяв на себе основну аналітичну роботу зі стандартами прав людини та прав дитини, координацію польської експертної групи, підготовку оглядів польської системи допомоги дітям та координуючу роль у складанні рекомендацій та підсумкової публікації. Громадська організація «Німецько-Російській обмін» виконувала функції з координації роботи німецької експертної групи, підготовку оглядів німецької системи допомоги дітям кризових категорій та пропозицій щодо зміни української системи.

 

Співпраця учасників та атмосфера в групі

Співпраці учасників експертної групи відбувалася без будь яких суттєвих ускладнень. Спільна робота над аналізом проблеми, обмін досвідом та підготовка рекомендацій проходили у конструктивній партнерській атмосфері. Всі експерти проекту висловлюють бажання продовжувати співпрацю.

 

 

4. Результати/продовження проекту

 

 Діяльність після завершення заходів в рамках проекту:

Організовано навчальний візит представників «Правозахисної дитячої мережі Донбасу» до Польщі для вивчення підходів та системи допомоги дітям груп ризику.

У процесі роботи тристоронньої експертної групи було з’ясовано необхідність вивчення досвіду Польщі та Німеччини спеціалістами українських недержавних організацій, працюючих з дітьми груп ризику. Гельсінським Фондом з Прав Людини спільно з Правозахисним центром «Поступ» було розроблено проект навчального визі ту, який був профінансований в рамках програми «StudytourstoPoland». 12 представників дитячих правозахисних центрів «Правозахисної дитячої мережі Донбасу» з Луганська, Алчевська, Северодонецька, Макіївки, Донецька та Маріуполя взяли участь у десятиденному навчальному візиті, під час якого учасниками групи було вивчено досвід польської системи допомоги дітям кризових категорій. Учасники відвідали низку ключових державних установ та громадських організацій, що працюють в інтересах дітей груп ризику. Отримані учасниками знання застосовуються у роботі приймалень «Правозахисної дитячої мережі Донбасу». Матеріали проекту та навчального візиту  використані для підготовки та проведення освітніх заходів для активістів профільних НУО та працівників державних установ, що проводять організації мережі у Луганській та Донецькій областях.

Обговорюється можливість організації аналогічного навчального визі ту до Німеччини.

Матеріали заходу додаються до звіту в електронному вигляді (Додаток №10). Фоторепортаж:

http://postup.lg.ua/news/cotrudniki-seti-detskih-pravozashchitnyh-centrov-donbassa-povyshali-kvalifikaciyu-v-polshe

http://postup.lg.ua/gallery/obrazovatelnyy-vizit-sotrudnikov-detskoy-pravozashchitnoy-seti-donbassa-%3C%3Csistema-opeki-nad

 

 

Подальша співпраця партнерських організацій:

Для досягнення стратегічної мети - розбудові в Україні ефективної системи забезпечення прав людини по відношенню до дітей груп ризику – партнерськими організаціями проекту заплановано кампанію лобіювання пропозицій тристоронньої експертної групи, яка буде реалізована у 2011 році.

 

Використання матеріалів, підготовлених в рамках проекту «Дії на захист дітей групи ризику: досвід Польщі, Німеччині та Україні» заплановано у навчальних заходах для працівників міліції та спеціалізованих дитячих установ, що будуть реалізовані програмою «Розуміємо права людини» у 2011 та 2012 роках. Для розробки навчальних планів та роботи у навчальних заходах програми планується залучати польських та німецьких експертів проекту.

Круглий стіл ( Міністерство юстиції України спільно з Канадським агентством міжнародного розвитку)

Й         Керівника проекту було запрошено на круглий стіл на тему «Консультації з громадськістю щодо реформування кримінальної юстиції для неповнолітніх»   в рамках проекту технічної допомоги: «Реформування системи кримінальної юстиції щодо неповнолітніх в Україні». Лист запрошення додається.(додаток 12)

Висновки та рекомендації експертної групи проекту будуть представлені на парламентських слуханнях "Забезпечення прав дітей в Україні. Охорона материнства та дитинства" 22 грудня 2010 року

 

5. Досягнення цілей

 

Досягнення передбачених цілей

 

 1. Побудовано модель міжнародного партнерства, основаного на досвіді робот із молоддю та неповнолітніми, для пошуку результативних рішень локальних проблем, пов’язаних із захистом дітей груп ризику; Досвід роботи українських, німецьких та польських організацій в інтересах дітей груп ризику поширено серед громадських активістів трьох країн.

 

 1. Створено площадку для розробки ефективних освітніх програм для інституцій, що працюють для захисту прав та інтересів дітей груп ризику; Напрацювання експертної групи проекту включені в план дій всеукраїнської освітньої програми «Розуміємо права людини», міжнародні експерти проекту беруть участь у освітніх заходах програми в якості експертів, тренерів та консультантів з підготовки навчальних планів. Розроблено та запропоновано для застосування у системі підготовки кадрів МВС України 2 освітніх модулі для навчання працівників міліції стандартів поводження з дітьми груп ризику.

 

 1. Учасниками експертної групи вивчено досвід функціонування державних систем діяльності в інтересах неповнолітніх груп ризику, в тому числі тих, що опинилися у конфлікті з законом в Україні, Польщі та Німеччині; Матеріали аналізу включені у підсумкову публікацію за проектом та розповсюджені серед громадських активістів та представників державних інституцій трьох країн.

 

 1. Визначено моделі ефективної взаємодії НУО та державних структур для покращення ситуації з дотриманням прав дітей груп ризику в Україні (на основі досвіду Польщі та Німеччини);  Моделі запропоновані урядові України в рамках рекомендацій експертної групи. Досвід поширено серед громадських активістів та представників державних інституцій України.
 2. Розроблено та запропоновано для застосування у системі підготовки кадрів МВС України 2 освітніх модулі для навчання працівників міліції стандартів поводження з дітьми груп ризику.

 

 1. Привернуто увагу українського суспільства та світового співтовариства до проблеми порушення прав дитини працівниками міліції в Україні шляхом подання інформації, зібраної в рамках проекту на розгляд Комітету ООН з прав дитини.

 

 1. Польський та німецький досвід роботи з представниками правоохоронних органів включено в освітню діяльність українських НУО для навчання представників українських правоохоронних органів розумінню та впровадженню стандартів прав дітей. Напрацювання проекту використовуються в рамках заходів всеукраїнської освітньої програми «Розуміємо права людини» та освітніх заходів для громадських активістів та представників державних інституцій, що проводяться в рамках проекту «Правозахисна дитяча мережа Донбасу».

 

Довгострокові результати – можливість використання досвіду для реалізації інших проектів, співпраця з партнерами проекту тощо.

Для досягнення стратегічної мети - розбудові в Україні ефективної системи забезпечення прав людини по відношенню до дітей груп ризику – партнерськими організаціями проекту заплановано кампанію лобіювання пропозицій тристоронньої експертної групи, яка буде реалізована у 2011 році.

 

Використання матеріалів, підготовлених в рамках проекту «Дії на захист дітей групи ризику: досвід Польщі, Німеччині та Україні» заплановано у навчальних заходах для працівників міліції та спеціалізованих дитячих установ, що будуть реалізовані програмою «Розуміємо права людини» у 2011 та 2012 роках. Для розробки навчальних планів та роботи у навчальних заходах програми планується залучати польських та німецьких експертів проекту.

 

Інформація про подальші спільні дії партнерів проекту міститься у п. 4 даного звіту.

 

 

6. Відгуки про проект у ЗМІ та локальному середовищі

 

В ході реалізації проекту було підготовлено та розповсюджено 6 тематичних статей, які були оприлюднені у 16 українських виданнях. Матеріали проекту та коментарі експертів також використовувалися журналістами друкованих видань та телеканалів у підготовці авторських матеріалів (див інформацію п. 3 звіту). Приклади публікацій:

 

http://human-rights.unian.net/ukr/detail/194447

 

 

 

http://gazeta.ua/index.php?id=350006

 

 

Інформація про публікації, здійснені під час реалізації проекту міститься у розділі 3 даного звіту. Більш розгорнуту інформацію про медіа-супровід проекту, тексти публікацій та посилання на адреси статей можна знайти у додатках до звіту.

 

 

7. Результати оцінювання, висновки на майбутнє

 

(просимо також представити результати оцінювання, яке було проведене згідно з представленим у заяві планом). 

 

Успішність семінару: Результати аналізу оціночних анкет, заповнених учасниками семінару свідчать про успішність заходу. Учасники позитивно оцінюють умови роботи та проживання, атмосферу у групі, роботу модераторів заходу, виступи експертів, рівень та конструктивність дискусій, технічний супровід тощо. Деякі складнощі викликала незапланована необхідність організації інтернет-конференції з експертами, які не змогли бути присутніми на семінарі. Учасники коментували високий рівень залучених експертів та важливість тристороннего обміну досвідом. Зразки заповнених оціночних анкет додаються.

 

Ефективність та дієвість концепції освітніх дій: Аналіз звернень до організацій партнерів проекту з проханням надати матеріали підсумкової публікації за проектом свідчить про високу зацікавленість представників громадського сектору та державних інституцій України до запропонованої в рамках проекту концепції. Станом на сьогодні з запитом надання публікації звернулися представники 63 організацій та установ. Аналіз відгуків партнерських організацій та освітніх програм свідчить про готовність застосовувати напрацьовану командою проекту концепцію освітніх дій у освітніх заходах з прав людини. Елементи концепції вже використовуються у рамках програми «Розуміємо права людини» для навчання співробітників МВС України та працівників спеціалізованих навчальних закладів для дітей кризових категорій а також у освітніх заходах «Правозахисної дитячої мережі Донбасу» для навчання громадських активістів та представників державних установ, працюючих в інтересах дітей. Є попередня згода Департаменту освіти та науки МВС щодо апробації запропонованого командою проекту навчального модулю у Луганському державному інституті внутрішніх справ ім.. Дидоренка.

Зміцнення співпраці організацій-партнерів: Всеукраїнською освітньою програмою «Розуміємо права людини» у 2011 та 2012 роках планується залучати німецьких та польських експертів проекту до підготовки та реалізації семінарів для представників правоохоронних органів та системи освіти України. У 2 навчальних заходах програми у якості експертів та тренерів вже взяли участь представники польської експертної групи. Гельсінським Фондом з Прав Людини спільно з Правозахисним центром «Поступ» було розроблено проект навчального візиту, який був профінансований в рамках програми «StudytourstoPoland». 12 представників дитячих правозахисних центрів «Правозахисної дитячої мережі Донбасу» з Луганська, Алчевська, Северодонецька, Макіївки, Донецька та Маріуполя взяли участь у десятиденному навчальному візиті, під час якого учасниками групи було вивчено досвід польської системи допомоги дітям кризових категорій. Учасники відвідали низку ключових державних установ та громадських організацій, що працюють в інтересах дітей груп ризику. Отримані учасниками знання застосовуються у роботі приймалень «Правозахисної дитячої мережі Донбасу». Матеріали проекту та навчального візиту  використані для підготовки та проведення освітніх заходів для активістів профільних НУО та працівників державних установ, що проводять організації мережі у Луганській та Донецькій областях. Обговорюється можливість організації аналогічного навчального визі ту до Німеччини. Німецькими партнерами проекту запропоновано участь українських та польських експертів у заходах з прав людини, що відбуватимуться у Німеччині протягом 2011 року. Організації-партнери мають намір продовжувати співпрацю у руслі даної проблеми та обговорюють стратегію спільних дій у 2011 році.