Посилення впливу журналістської спільноти на ситуацію із дотриманням прав людини в Україні

З січня по грудень 2011 року Правозахисний центр "Поступ" адміністрував проект "Роль журналістики у підтримці та захисті прав людини: посилення впливу журналістської спільноти на ситуацію із дотриманням прав людини в Україні". Проект було реалізовано в рамках другого етапу плану дій Всеукраїнської освітньої програми "Розуміємо права людини".

 

Метою проекту було формування культури прав людини в Україні шляхом впровадження цілісного підходу до громадянської освіти в галузі прав людини для журналістів. 

 

В рамках проекту було розроблено та проведено навчальний курс для журналістів всеукраїнських та регіональних засобів масової інформації. Учасники курсу отримали відповіді на таки запитання:

 

  • Що таке права людини.
  • Які існують стандарти прав людини.
  • Як ефективно діяти на захист прав людини (з акцентом на інформаційній складовій).
  • Як готувати матеріали пов’язані з проблемами прав людини.
  • Як готувати матеріали у відповідності з правами людини.
  • Як проводити журналістські розслідування в сфері прав людини та адвокаційні кампанії в сфері захисту прав людини.
  • Як забезпечити безпеку діяльності журналіста.  
  • Як ефективно взаємодіяти ЗМІ та НУО у сфері захисту та підтримки прав людини. 

У період з січня по грудень 2011року в рамках проекту реалізовано наступні дії:

 

Сформовано групу експертів для підготовки методичних матеріалів та проведення освітніх заходів курсу «Роль журналістики у підтримці та захисті прав людини».

Розроблено, апробовано та скореговано освітній модуль, який буде використовуватися для освіти журналістів в рамках програми «Розуміємо права людини» та може використовуватися всіма організаціями та державними установами, що працюють в сфері освіти з прав людини.

Сформовано групу з 20 журналістів для участі у навчальних заходах курсу. Участь у конкурсі взяли 56 претендентів на участь у навчальному курсі

Проведено перший семінар освітнього курсу «Роль журналістики у підтримці та захисті прав людини». Учасники групи отримали базові знання з прав людини. У першому семінарі освітнього курсу взяли участь 20 представників регіональних та всеукраїнських ЗМІ

Проведено першу дистанційну сесію освітнього курсу «Роль журналістики у підтримці та захисті прав людини». Учасники групи отримали поглиблені знання стандартів прав людини, дотичних до професійної діяльності журналістів.

Проведено другий спеціалізований семінар освітнього курсу «Роль журналістики у підтримці та захисті прав людини». Учасники групи отримали знання та навички проведення журналістських розслідувань та адвокації прав людини. У другому семінарі освітнього курсу взяли участь 15 представників регіональних та всеукраїнських ЗМІ.  Група журналістів отримала спеціальну підготовку в сфері прав людини і працює для формування розуміння прав людини та правової культури серед користувачів засобів масової інформації 24 засобів масової інформації з 10 регіонів України.  

Систематизовано та вперше в Україні видано у вигляді книги матеріали, що використовуються профільними організаціями та ініціативами для освіти журналістів з прав людини. Посібник видано накладом 500 примірників. Посібник поширено серед 60 учасників навчальних заходів для журналістів в рамках програми «Розуміємо права людини» та близько 50 зацікавлених журналістів, редакторів ЗМІ та громадських організацій, що працюють в сфері медіа. Решта накладу буде поширена під час заходів для журналістів та медіаактивістів в рамках програми «Розуміємо права людини» у 2012 та 201З роках. Посібник, розміщений на сайтах соціальної мережі активістів правозахисного руху та програми «Розуміємо права людини»

Триває друга дистанційна сесія освітнього курсу «Роль журналістики у підтримці та захисті прав людини». Під час сесії учасники отримують навички аналізу суспільно-значущих проблем з точки зору стандартів прав людини та навички планування та проведення журналістських розслідувань в сфері прав людини та журналістської адвокації прав людини.

Учасниками проекту підготовлено та оприлюднено понад 90 матеріалів з проблематики прав людини (огляд матеріалів учасників проекту додається) чим посилено вплив освітньої програми на формування уявлення про права людини у користувачів ЗМІ, які представляють учасники проекту. Очікується, що на момент завершення другої дистанційної сесії курсу (березень 2012 року) учасниками курсу буде оприлюднено ще щонайменш 40 аналітичних та розслідувальних матеріалів з проблематики прав людини.

Триває підготовка до навчального візиту до однієї з європейських країн для ознайомлення зі стандартами європейської журналістики та досвідом співпраці журналістської та правозахисної спільнот в сфері захисту громадських інтересів. 

Створено базу аудиолекцій, записаних в рамках курсу. Триває технічна обробка цих матеріалів, після чого (орієнтовно в січні 2012 року) вони будуть доступні для широкого загалу на сайтах http://hr-activists.net та http://edu.helsinki.org.ua

Підготовлено та розповсюджено у ЗМІ 6 інформаційних матеріалів про перебіг проекту. Сумарна кількість відвідувань засобів масової інформації, які опублікували інформацію про перебіг проекту – близько 23000 переглядів на день.

Учасниками освітнього курсу підготовлено та оприлюднено у ЗМІ понад 90 матеріалів з проблематики прав людини. Приблизна сумарна аудиторія користувачів ЗМІ, що представляють учасники – понад 1млн осіб. 

Учасники освітньої програми брали активну участь у підписній кампанії та публічній акції на захист журналістів харківського каналу АТН: http://www.newsmarket.com.ua/2011/07/u-harkovi-hochut-znishhiti-svobodu-slova/,http://khpg.org/index.php?id=1316793785, організації та висвітленні всеукраїнської акції з нагоди всесвітнього дня проти тортур «Виставка сучасних знарядь катувань»: http://human-rights.unian.net/ukr/detail/197063, організації всеукраїнського автопробігу «Водій, знай свої права!»: http://www.edu.helsinki.org.ua/ru/index.php?id=1320365147, підписних кампаніях на захист свободи вираження поглядів: http://amoral.org.ua/pro-priskorennya-rozglyadu-u-drugomu-chitanni-proektu-zakonu-ukrayini-%3C%3Cpro-vnesennya-zmin-do,http://amoral.org.ua/zvernennya-do-subiektiv-konstituciynogo-podannya-z-vimogoyu-oskarzhiti-konstituciynist-norm-zakonu,http://amoral.org.ua/zvernennya-do-kabinetu-ministriv-ukraini,http://amoral.org.ua/kontrolyuvati-potribno-vladu-ne-internet-zvernennya-iz-vimogoyu-napraviti-novu-redakciyu-zakonu-pro та публічних акціях в рамках цієї кампанії: http://amoral.org.ua/gromadskist-vimagaie-vid-prezidenta-napraviti-zakon-%3C%3Cpro-zahist-suspilnoyi-morali%3E%3E-do,http://zaxid.net/home/showSingleNews.do?1_travnya_u_harkovi_vidbudetsya_hoda_solidarnih_na_zahist_svobodi_slova&objectId=1128218,http://amoral.org.ua/pid-stinami-verhovnoyi-radi-zarili-skarb-iz-zaboronenoyu-literaturoyu.

 

Результати проекту майже повністю відповідають очікуваним. Деякі показники (наприклад, кількість підготовлених учасниками курсу тематичних журналістських матеріалів) навіть перебільшують прогнозовані показники.

Перебіг проекту висвітлювався на сайті Всеукраїнської освітньої програми "Розуміємо права людини" , на сайті ПЦ "Поступ", на інтернет-ресурсах громадського сектору та у суспільно-політичнних виданнях.