Звіт про роботу організації у 2009 році

В 2009 році правозахисний центр  «Поступ» вів роботу за наступними напрямками:
1. Правове просвітництво та популяризація правозахисних ідей
1.1 Проведення лекцій,семінарів,відео лекторіїв, презентацій
1.2 Проведення фестивалю документального кіно про права людини
1.3 Участь у реалізації всеукраїнської освітньої програми "Розуміємо права людини" 
1.4 Участь у реалізації спільних освітніх програм з закордонними партнерами
2. Допомога громадянам,  права яких  було порушено.
2.1 Правозахисна дитяча мережа Донбасу
3. Організація кампаній впливу
3.1 «Місто-дітей: кампанія  на підтримку права дітей-сиріт на соціальне  житло»
3.2 "Всеукраїнська громадська кампанія проти встановлення цензури засобів масової інформації та творів мистецтва"  
 
 

1. Правове просвітництво та популяризація правозахисних ідей

 

1.1 Проведення лекцій, семінарів,відео лекторіїв, презентацій
Одним з основних  напрямків  ПЦ «Поступ» є просвітницька та освітня діяльність в галузі прав людини. Команда «Поступу» проводила протягом року  для школярів, учнів профтехучилищ та ліцеїв відеолекції, дискусії  про права дітей. У той же час просвітницькі заходи відбувалися не тільки для дітей,  в школах Луганська проводилися тематичні зустрічі з педагогами  та  батьками, відбувалися презентації та семінари для держслужбовців та працівників УМВС Луганська та області.
Загалом  основні поняття з теорії прав людини отримало близько 250 луганчан.
Семінар для підрозділів ГУ МВС України в  Луганській області,які працюють з дітьми
Теми лекцій: Що таке права людини?
Відповідальне батьківство (права батьків та дітей)
Права дітей , які потрапили до міліції
Я – жінка (права жінок)
Відеолекторії :
 Діти про права дитини
Право на життя
 

1.2 Проведення фестивалю документального кіно про права людини
 
У 2009 році  Міжнародний фестиваль документального кіно про права людини втретє відвідав Луганськ. Партнером мандрівного фестивалю знову виступив ПЦ «Поступ» .
Цього року можливість ознайомитися з фільмами, які було представлено на фестивалі ,отримали студенти наступних навчальних закладів м. Луганська:

  • Луганський національний університет імені Тараса Шевченка
  • Луганський інститут культури та мистецтва
  • Луганський державний  університет внутрішніх справ імені Е.О. Дідоренка
  • Інститут  культури і мистецтва ЛНУ імені Тараса Шевченка
  • Вище професійне  училище сфери послуг
  • Луганський будівельний технікум транспортного будування

Але не тільки студенти мали  можливість переглянути фільми з правозахисної тематики. У відео-залі «Мьюзік-бокс» кожен луганчанин протягом  трьох вечорів міг переглянути кіно про права.
 

1.3 Участь у реалізації всеукраїнської освітньої програми "Розуміємо права людини" 

 
Протягом року організація брала партнерську участь у реалізації всеукраїнської освітньої програми "Розуміємо права людини" (http://edu.helsinki.org.ua). Представники Правозахисного центру "Поступ" у 2009 році взяли експертну участь у 11 заходах в рамках програми. Три освітніх заходи програми "розуміємо права людини" координувалися представником ПЦ "Поступ".
Докладніше про результати реалізації програми можно дізнатися на сайті:  http://edu.helsinki.org.ua/index.php?id=1242740390 
 

1.4 Освітній проект "Літня молодіжна академія прав людини та демократичних ініціатив"

 
У 2009 році Правозахисний центр "Поступ" взяв участь у якості національного координатора у п'тистороннему проекті "Літня молодіжна академія прав людини та демократичних ініціатив". Проект адмініструвався Гельсінським Фондом з Прав Людини (Варшава, Польща) і реалізовувася в рамках програми "Транскордонне партнерство" за финансуванням Міністерства закордонних прав Республіки Польща та Норвезького финансового механізму.
Крім ПЦ "Поступ" в якості партнерів проекту також виступили: Праваабарончы цэнтр "Вясна" (Мінськ, Білорусь), громадська організація "Німецько-російській обмін" (Берлін, Німеччина), молодіжний центр "ЦУНАМІ" (Калінінград, Росія).
У семінарі в рамках проекту, який пройшов у місті Велюнь (Польща) взяли участь 25 молодих активістів з України, Польщі, Росії, Білорусі та Німеччини. Окрім координування національного компоненту, представник ПЦ "Поступ" взяв участь у проекті у якості тренера.
Докладніше про проект: 
http://rus.ngo.pl/x/480382;jsessionid=4302306B17981142487F2EB3709A9012 http://postup.lg.ua/litnya-molodizhna-akademiya-prav-lyudini-ta-demokratichnih-iniciativ
 

2. Допомога громадянам,  права яких  було порушено.

 

2.1 Правозахисна дитяча мережа Донбасу


Інший  напрямок - це надання правової та соціальної допомоги луганчанам . За останній рік  клієнтами  ПЦ «Поступ», на базі якого також відкрито Правозахисну дитячу приймальню,  стало  89  особ, із них 14 дітей звернулося самостійно.
Виокремити можна наступні цільові групи: діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, особи з їх числа, тобто ті ж самі сироти,які досягли повноліття. Ще одну групу становлять опікуни,які  зацікавлені в допомозі своїм підопічним, але не мають достатньо знань та ресурсів. Також за останній рік звернулося біля двадцяти матерів з багатодітних сімей та  одиноких матерів, права яких або їх дітей було порушено.     
Загальна кількість послуг  з  березня 2009 по березень 2010 становила  558, із них:
Консультування соціальним працівником - 188
 Юридичне консультування (особистий прийом) -  81
Телефонне (або дистанційне) консультування з юридичних питань - 65
Допомога в одержанні власного житла - 30
 Юридичні послуги  - 28
Супровід при взаємодії з держслужбами -18
 Надання харчування  - 16
Правова освіта для соціальних сиріт  -  15
Психологічне консультування - 14
Оформлення  юридичних документів  - 13
Заняття з цілевстановлення  - 9
Юридичний аудит особистої справи вихованця дитячого закладу  - 8
Транспортна доставка та супровід при переїздах для дітей – 8
Заняття з сексуального виховання – 7
Відновлення соціальних зв’язків  - 5
Сприяння в оформленні документів  - 5
Сприяння в одержанні медичних послуг  - 5
Надання одягу - 3
Сприяння  оздоровленню - 3
Допомога в одержанні освіти - 3
Санітарна обробка - 3
Оздоровчі заняття – 3
Направлення клієнтів до правозахисного дитячого готелю  - 3
 Одержання медичних довідок – 2
Консультації з питань дитинства  - 2
Супровід під час медичного обстеження, лікування амбулаторно, лікування в стаціонарі – 2
 Сприяння розвитку - 1
Навчання побутових навичок дітей з інтернатів і неблагополучних сімей  - 1
Відновлення документів  - 1
Термінове надання медикаментів  - 1
Реабілітація від бродяжництва  - 1
Допомога в зайнятості  - 1
Супровід підлітків в умовах вулиці  - 1
Фото-відео послуги - 1

Лідерами в рейтингу послуг стали  консультації   соціальним працівником та юристом. Цей показник характеризує  соціальну та правову  інфантильність громадян незалежно від їх віку. Водночас цей показник свідчить ще й про забюрократизованість державних установ, а також про неналежне цинічне ставлення держслужбовців до представників соціально незахищених категорій громадян. Часом соціальним працівникам було достатньо  провести клієнта до дверей одного з кабінетів будь-якого  державного закладу або зателефонувати до паспортного столу  для того,  щоб вирішити проблему з оформленням документів клієнтів, яку  вони не могли вирішити протягом кількох місяців чи років.
Відносно юридичного консультування та супроводу можна виділити наступне: більшість клієнтів ПЦ «Поступ» та Дитячого правозахисного центру  з числа сиріт, їх опікунів,а також з числа одиноких батьків фактично виявилися неспроможні скористатися належними їм за законом пільгами. Багато хто з клієнтів знає, що є така чи інша пільга , але не мають змоги скористатися нею, наприклад, через відсутність місця реєстрації після закінчення інтернату або училища, в гуртожитках яких були зареєстровані раніше, або через банальну відсутність документів, що засвідчують особу, чи підтверджують статус  тощо.

Не можна, не виділити також спектр послуг, пов’язаних з допомогою  в отриманні житла дітям-сиротам  та особам з їх числа. Не дивлячись на показник дитячої та підліткової бездоглядності, який офіційно знижується, кількість дітей та молоді, які не мають постійного помешкання та матеріально не забезпечені, досить велика. Тисячі випускників інтернатів Луганської області не забезпечені житлом. Лише невелика частина сиріт, які перебувають в інтернатах, можуть розраховувати, залишаючи освітні заклади, перевезти свої речі до власної домівки. Проте, у них немає гарантій, що ці домівки будуть придатні для проживання. Дуже часто житло, на поріг якого приходить 18-річний сирота, виявляється руїнами – без вікон та дверей, іноді навіть без даху. Багато  таких сиріт ще кілька років перебувають у так званих «сирітських» ПТУ (навчальні заклади, які мають достатню матеріальну базу, щоб забезпечити сироті повне державне утримання на період навчання: гуртожиток, харчування у їдальні).
Але,  як правило, молоді люди, які опинилися на вулиці без коштів на існування, стають частиною кримінального середовища: вони скоюють  злочини у пошуку засобів для виживання та шукають втіху у алкоголі або наркотиках. Як наслідок – ледь досягнувши повноліття, багато представників соціально нестабільної молоді опиняються в місцях позбавлення волі. Доволі часто трапляються випадки, коли до тюрми потрапляють сироти, які не скоювали злочинів, а стали жертвами тортур з боку міліції і хибно звинувачені у злочинах, яких не скоювали. Тому соціальні працівники і юрист ПЦ «Поступ» докладають максимум зусиль  для профілактики правопорушень, шляхом особистих консультацій та правових лікбезів .  

Безумовно, вирішення проблеми забезпечення житлом не панацея . Однак багатьом клієнтам під патронажем соціальних працівників вдалося налагодити соціальні зв’язки, визначитися з цілями на найближче майбутнє, а також накреслити більш далекі перспективи і почати працювати над їх реалізацією. Постановка на квартирну чергу, врегулювання питання отримання грошової допомоги, пенсій, вступ до навчальних закладів тощо дозволяють таким людям отримати шанс на виживання.

Лише завдяки невідкладній допомозі юристів і соціальних працівників дітям вдається відстояти свої права і позбавитися  необхідності  платити за помилки  необачних циніків - дорослих.

Крім того, юристи  змушені представляти інтереси  клієнтів  у суді, відстоюючи їх житлові та інші майнові права, в деяких випадках право дитини мешкати разом з матір’ю.  Дуже часто майно вищезазначених категорій нашого суспільства стає легкою здобиччю шахраїв, нечистих на руку службовців або жадібних родичів.
Докладніше про роботу Правозахисної дитячої мережі: http://rights.martin-club.org
 
 

3. Організація кампаній впливу

          

3.1 "Місто-дітей: кампанія  на підтримку права дітей- сиріт на соціальне житло" 
 
Восени 2009 року ПЦ «Поступ» провела вуличну кампанію на захист права дітей-сиріт на житло.
Метою акції було привернення   уваги місцевої громади Луганщини та формування громадської думки стосовно проблеми реалізації права на житло дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Завдяки  проведенню  інформаційної кампанії у регіональних ЗМІ та театралізованої вистави, яка імітувала вуличне містечко безпритульних громадян під стінами Луганської обласної державної адміністрації, організаторам вдалося  ініціювати діалог з органами влади та місцевого самоврядування Луганської області, в результаті чого деякі діти отримали житло, а частина отримала можливість стати на квартирний облік.
Результатом кампанії стало доручення голови Луганської ОДА головам районних державних адміністрацій підготувати пропозиції щодо розв'язання проблеми соціального житла для дітей-сиріт та передбачити відповідні статті у місцевих бюджетах. 
Докладніше про проект: http://postup.lg.ua/misto-ditey-kampaniya-na-zahist-prava-ditey-sirit-na-socialne-zhitlo
 

3.2 "Всеукраїнська громадська кампанія проти встановлення цензури засобів масової інформації та творів мистецтва"  

 
Восені 2009 року активістами організації розпочато адміністрування інтернет-сайту Всеукраїнської громадської кампанії проти встановлення цензури
В рамках цього компоненту вівся постійний моніторинг стану дотримання свободи вираження поглядів та утисків на це право, пов'язаних із діючим Законом "Про захист суспільної моралі" та діяльностю Національної експертної комісії з питань захисту суспільної моралі. На сайті публіковалася аналітична інформація та відомості про актуальні події в цій сфері. Сайт працював як майданчик для обговорення продлеми утисків свободи вираження поглядів та генерування ідей щодо активної протидії цим тенденціям.
Медіа-активістами було організовано 2 кампанії з написання інформаційних запитів до органів виконавчої влади та звернень до прокуратури з питань порушень норм Конституції України та стандартів прав людини, закріплених у ратифікованих Україною міжнародних договорах.