Діагноз: шоковий стан. У суді триває допит потерпілих у кримінальній справі Олаолу Фемі

28 вересня, о 10:00 у Ленінському районному суді м.Луганськ продовжився допит потерпілих” у кримінальній справі студента з Нігерії Олаолу Сунканмі Фемі. На це слухання не з’явився “потерпілий” Артем Лобода, допит якого на попередньому засіданні довелось обірвати на найцікавішому місці через утому перекладачки. Також з невідомої причини знову на засідання не з’явилась ще одна потерпіла – Інна Пашкова. Присутні Гаман та Леменчук спочатку стверджували, що “потерпілі” між собою не спілкуються, тому їм невідома причина неявки їхніх товаришів, - а потім запевнили суд, що ті раптом захворіли, і це буде підтверджено довідкою. Цього разу суд вирішив не звертатись до крайніх заходів – приводу – та почекати на наступне засідання, яке відбудеться 17 жовтня о 10:30, аби з’ясувати причину відсутності учасників процесу.

                            

Cам Фемі на початку засідання попросив, щоб суд робив аудіофіксацію процесу, аргументуючи це прохання тим фактом, що потерпілі говорять різні суперечливі речі, і це може бути важливим доказом у подальшому. Слід відзначити суттєвий прогрес у діяльності прокуратури, яка оперативно вирішила проблему хвороби перекладачки та вже для теперішнього засідання знайшла адекватну заміну - цього разу навіть не довелось чекати півроку.

 

Свідчення Дмитра Леменчука: знову шоковий стан

 

Тож суд перейшов до допиту Дмитра Леменчука, який власне і став «першою жертвою» «нападників». За оновленою версією Дмитро відпочивав після футболу з друзями та дівчиною біля будинку, де на той момент жив його 75-річний дідусь. Тож близько півночі хлопець пішов провідати дідуся, про що його попросила мама, та винести другу бутерброд. Сам Леменчук на той момент проживав у сусідньому будинку, але не пішов за їжею додому, бо переймався за дідуся. У під’їзді він побачив двох нігерійців, вони загородили дорогу та стали чіплятись до нього, були очевидно п’яні – «хитались від стіни до стіни». Дмитро «ввічливо попросив їх не чіплятись і пішов далі», потім почув дзвін розбитої пляшки, обернувся та отримав удар скляним уламком в обличчя. Все, що відбувалось потім, потерпілий майже не пам’ятає. Він покликав на допомогу друзів, а потім «бачив лише руки, страшну різанину».  Коли вже вибігав з під’їзду, то чув характерний «чвірк», ніби постріл з «воздушки», попри це ані рушниці, ані будь-якої іншої зброї ні в кого з учасників конфлікту Дмитро не бачив. З під’їзду він вибіг перший, оббіг навколо будинку, там попросив продавця в магазині викликати міліцію, сам правоохоронцям не телефонував. Коли повернувся на місце подій, там вже була мама Гамана та незабаром приїхала швидка.

 

Прокурор, сподіваючись освіжити пам’ять Леменчука, порушуючи процедуру, просив зачитати його попередні свідчення, - але суд відхилив клопотання. Відповідати на «незручні» питання захисту потерпілому було складно, тож на допомогу приходила мама Віталія Гамана; та й сам Віталій не утримався, аби не вигукнути пару підказок. Далі були зачитані навіть не одні свідчення Дмитра: перші він давав через півгодини після надання йому медичної допомоги, другі – наступного дня. Вражало, як свідчення, фіксовані з перервою менше доби, різнились між собою. Постійно змінювався поверх, на якому відбулася сутичка, зникав постріл, але з’являвся кухонний ніж. Попередні свідчення Дмитра дивують своєю детальністю. Потерпілий з найдрібнішими подробицями описував одяг нападників (від кольору светра під курткою та кросівок до фасону брюк), проникливо розповідав слідчому, як Віталій Гаман схопив Олаолу за комір, а потім за руки витяг його з під’їзду, як відштовхувався від «нападників», як на початку сварки обмінявся з нігерійцями взаємними образами і т.д. Але усі ці суттєві протиріччя Леменчук, наслідуючи успішну практику Гамана і Лободи, списує на «шоковий стан», в якому він перебував на момент досудових свідчень.

 

Справа просто просякнута магією та фокусами – зникають та з’являються рушниці, пістолети, ножі, сторонні свідки, комір. Але особливе місце в цьому чарівному дійстві займає ще один свідок Еніола Судаді, який отримав удар по голові та втратив свідомість ще на початку сварки. Тож потерпілі у своїх судових свідченнях запевняють, що він не брав участі в сутичці, що його взагалі не бачили, а якщо й бачили, то здалеку – на верхніх поверхах, але ж дивним чином він з’являється в усіх досудових свідченнях потерпілих. Наступне засідання має бути ще більш напруженим, оскільки що більше говорять потерпілі - то очевиднішою для всіх стає «сфабрикованість» справи.

 

За межами зали суду

 

Тим часом громадська увага до інциденту не послаблюється. Активісти надалі надсилають звернення до Генерального прокурора та Міністра внутрішніх справ, а днями ініціативною групою було опубліковано звернення до Президента України з вимогою звільнити з-під варти та забезпечити справедливий судовий процес для студента з Нігерії Олаолу Сунканмі Фемі. Наразі під петицією вже більше 500 підписів, поставити свій підпис можна за цим посиланням:http://urla.ru/100008aw

 

«Представники громадських організацій та захисники Олаолу Фемі звертають увагу на упереджене ставлення органів слідства до підозрюваного та численні порушення його прав і процесуальних гарантій: ненадання кваліфікованого перекладача під час слідчих дій та знайомства з матеріалами слідства (Фемі не підписав жодного процесуального документу зрозумілою для нього мовою), приховування та ігнорування доказів, неврахування свідчень на користь Олаолу Фемі, тощо. Двічі вимагаючи подовження терміну арешту для Фемі, представники прокуратури жодного разу не надали нових фактів на підтвердження необхідності його утримання під вартою (що порушує стандарти права на свободу та особисту недоторканність, сформульовані у рішеннях Європейського Суду з прав людини). Також не можна оминути увагою той факт, що родичі нападників особисто пов’язані з органами слідства, що могло призвести до навмисного викривлення матеріалів справи.

 

Покривання міліцією та прокуратурою осіб, які здійснили расистський напад на громадян Нігерії, суперечить проголошеному українським урядом курсу на розбудову правової держави та міжнародним зобов’язанням України в сфері прав людини» - йдеться у зверненні (повний текст петиції шукайте у вкладених файлах).

 

Ініціативна група закликає Вас не лишатись осторонь і висловити свою солідарність найпростішими способами – підписати петицію, поширити посилання на звернення серед друзів та небайдужих громадян, розмістити текст петиції на своєму ресурсі та на сторінці у соціальних мережах. Лише спільні дії зможуть врятувати людське життя та протистояти міліцейському свавіллю.

 

Довідка:

 

Олаолу Фемі було висунуто звинувачення за статтями 115 ч.2 і 296 ч.4 Кримінального Кодексу України - замах на умисне вбивство з хуліганських мотивів. За версією слідства, він усвідомлено, «з мотивів явної неповаги до суспільства» скоїв напад із заздалегідь підготовленим знаряддям злочину - розбитою скляною пляшкою. Інших, більш зрозумілих або пояснюваних мотивів нічного нападу одного нігерійського студента на компанію місцевих молодих людей обвинувачення висунути не змогло. Незважаючи на те, що травми, нанесені нападникам, визнані «легкими тілесними ушкодженнями» і те, що їх характер не може свідчити про напад, звинувачення кваліфікує дії Фемі як «завершений» замах на вбивство, у зв'язку з чим йому загрожує довічне тюремне ув'язнення.

 

Як згадує Фемі та його друг Еніола Судаді, у ніч на 5 листопада 2011 року в під'їзді багатоквартирного будинку, де орендував квартиру інший нігерійський студент, на них з расистських мотивів напали шестеро молодих людей. Нападники, перебуваючи у стані алкогольного сп'яніння, спочатку ображали нігерійців, а потім збили з ніг і почали бити. Еніола не зміг піднявся з землі, а Фемі, захищаючись, завдав нападникам ударів шийкою розбитої скляної пляшки. В результаті цього троє нападників - Віталій Гаман, Дмитро Леменчук і Артем Лобода - отримали різані рани рук, шиї та голови, а знайома нападників Ірина Пашкова, яка брала участь в інциденті, отримала забої обличчя і голови. Наступного дня Олаолу Фемі був затриманий, і за рішенням суду вміщений під варту до луганського слідчого ізолятору, де перебуває й донині.

 

САМОЗАХИСТ - НЕ ЗЛОЧИН!

 

Ініціатива «Справедливість для Олаолу»

 

Ініціатива Справедливість для Олаолу - це об’єднання неурядових організацій та окремих осіб, які занепокоєні кримінальним переслідуванням Олаолу Сунканмі Фемі, що має ознаки сфабрикованого і упередженого. Ініціативу створено для збору і поширення інформації про перебіг його справи, обстоювання права Олаолу на доступ до справедливого правосуддя та відновлення справедливості щодо нього.

 

Контакти Ініціативи “Справедливість для Олаолу”:Tel.: +380 50 8106649 (Юлія) (укр., рос.); +380 50 3348780 (Maksym) (Eng., Ukr., Rus.). E-mail: postup.hrc@gmail.com; [email protected]