Мешканці трьох континентів вимагають справедливості для Олаолу Фемі

Громадськість звернулась до Президента Україниз вимогою відновлення прав Олаолу Сунканмі Фемі, студента з Нігерії, який мав сміливість дати опір п’ятьом молодикам, що вчинили расистськи вмотивований напад на нього та його друга. Правозахисники та громадські активісти, іноземні й українські студенти та журналісти вступилися за несправедливо обвинуваченого студента та нагадали гаранту Конституції, що покривання міліцією та прокуратурою осіб, які здійснили расистський напад на громадян Нігерії, суперечить проголошеному українським урядом курсу на розбудову правової держави та міжнародним зобов’язанням України в сфері прав людини. Перша тисяча підписів небайдужих громадян уже надіслана адресату. Збір підписів продовжується за цим посиланням: http://urla.ru/100008aw

 

Підписанти сподіваються на якнайшвидше звільнення студента з-під варти, проведення повторного швидкого, прозорого й ефективного розслідування обставин інциденту 5 листопада 2011 року та притягнення до відповідальності всіх посадових осіб, винних у порушеннях під час досудового слідства, а також попередження будь-яких спроб тиску на суд.

Ініціативна група обурена бездіяльністю української влади. Поки високопоставлені особи відмовчуються, а луганська прокуратура надсилає відписки у відповідь на звернення з вимогами провести перевірку порушень, допущених під час досудового слідства, - європейські уряди та неурядові організації висловлюють своє занепокоєння долею підсудного та уважно спостерігають за ситуацією.

 

Тим часом завтра, 17-го жовтня, о 10:30 продовжиться відкрите судове засідання у кримінальній справі Олаолу Фемі -  допитуватимуть «потерпілих», які прогулювали попередні суди, Артема Лободу та Інну Пашкову. Нагадаємо, що свідчення молодих людей, нібито постраждалих від нападу африканця, не лише змінювались кілька разів у процесі досудового слідства, а й були в черговий раз змінені в залі суду. Так, Віталій Гаман, всупереч двом даним раніше поясненням, заявив, що від удару пляшкою по голові майже відразу після входу в під'їзд втратив свідомість і подальші події пам'ятає погано. Дмитро Леменчук теж посилається на шоковий стан, - тож не може пояснити своїх розповідей - під час досудового слідства він розповідав стосовно рушниці, кухонного ножа, бійки між Гаманом і Фемі тощо.

 

 

Запрошуємо журналістів та громадських активістів взяти участь у судовому засіданні. Одного лише висвітлення перебігу цього процесу буде достатньо для того, щоб показати абсурдність звинувачень, висунутих проти Олаолу Фемі.  

 

Довідка:

 

Олаолу Фемі було висунуто звинувачення за статтями 115 ч.2 і 296 ч.4 Кримінального Кодексу України - замах на умисне вбивство з хуліганських мотивів. За версією слідства, він усвідомлено, «з мотивів явної неповаги до суспільства» скоїв напад із заздалегідь підготовленим знаряддям злочину - розбитою скляною пляшкою. Інших, більш зрозумілих або пояснюваних мотивів нічного нападу одного нігерійського студента на компанію місцевих молодих людей обвинувачення висунути не змогло. Незважаючи на те, що травми, нанесені нападникам, визнані «легкими тілесними ушкодженнями» і те, що їх характер не може свідчити про напад, звинувачення кваліфікує дії Фемі як «завершений» замах на вбивство, у зв'язку з чим йому загрожує довічне тюремне ув'язнення.

 

 

Як згадує Фемі та його друг Еніола Судаді, у ніч на 5 листопада 2011 року в під'їзді багатоквартирного будинку, де орендував квартиру інший нігерійський студент, на них з расистських мотивів напали шестеро молодих людей. Нападники, перебуваючи у стані алкогольного сп'яніння, спочатку ображали нігерійців, а потім збили з ніг і почали бити. Еніола не зміг піднявся з землі, а Фемі, захищаючись, завдав нападникам ударів шийкою розбитої скляної пляшки. В результаті цього троє нападників - Віталій Гаман, Дмитро Леменчук і Артем Лобода - отримали різані рани рук, шиї та голови, а знайома нападників Ірина Пашкова, яка брала участь в інциденті, отримала забої обличчя і голови. Наступного дня Олаолу Фемі був затриманий, і за рішенням суду вміщений під варту до луганського слідчого ізолятору, де перебуває і донині.

 

 

САМОЗАХИСТ - НЕ ЗЛОЧИН!

 

Ініціатива «Справедливість для Олаолу»

 

Ініціатива “Справедливість для Олаолу” - це об’єднання неурядових організацій та окремих осіб, які занепокоєні кримінальним переслідуванням Олаолу Сунканмі Фемі, що має ознаки сфабрикованого і упередженого. Ініціативу створено для збору і поширення інформації про перебіг його справи, обстоювання права Олаолу на доступ до справедливого правосуддя та відновлення справедливості щодо нього.

 

Контакти Ініціативи “Справедливість для Олаолу”:Tel.: +380 50 8106649 (Юлія) (укр., рос.); +380 50 3348780 (Maksym) (Eng., Ukr., Rus.). E-mail: postup.hrc@gmail.com;info@noborders.org.ua